Miasto trzech wież widokowych

0

Wielkimi krokami zbliża się udostępnienie dwóch nowych wież widokowych w Białej. Łącznie niewielkie miasto będzie oferowało gościom wejście aż na trzy wieże widokowe, wszystkie zabytkowe.

Uroczyste, pełne atrakcji otwarcie wież planowane jest 28 kwietnia, ale już w najbliższy piątek nastąpi ich medialna prezentacja podczas konferencji prasowej.

W ciągu ostatnich miesięcy Gmina Biała przeprowadziła inwestycję – adaptację dwóch wież wodociągowych – starej, zwanej Wodną i nowej określanej jako Wieża Ciśnień, na punkty widokowe według projektów biura Franciszka Czerwińskiego. Sprowadzenie ich roli do miejsc z widokami byłoby uproszczeniem, bo zabytki otrzymały dodatkowe atrakcje we wnętrzach, w starym obiekcie można zejść na poziom „podziemny”, który był kiedyś wypełniony wodą i połączony z kanałem doprowadzającym wodę. Z kolei w nowej wieży umożliwiono wejście do zbiornika wodnego na najwyższej kondygnacji.

Trzecim, udostępnionym już w 2021 w. punktem widokowym, jest średniowieczna Wieża Prudnicka, stanowiąca fragment zachowanych miejskich murów obronnych.

– Jako jedno z nielicznych miast na Opolszczyźnie i pograniczu polsko-czeskim (a może jako jedyne miasto?) Biała ma aż 3 wieże widokowe regularnie udostępnione do zwiedzania od maja – zachwala swoją swoje atrakcje bialski magistrat.

Wieża Wodna w Białej (fot. Andrzej Dereń)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here