[FOTO/WIDEO] Wieże w Białej już otwarte

2

Od dziś (28 kwietnia) dla wszystkich dostępne są łącznie trzy zabytkowe wieże Białej – Prudnicka, Wodna i Ciśnień. Nowością w udostępnieniu wnętrz są dawne budowle wodociągowe.

[WIDEO] OTWARCIE WIEŻ W BIAŁEJ:

O ich adaptacji na cele turystyczne, między innymi jako punkty widokowe, pisaliśmy już szeroko. Tym razem relacja z ich otwarcia dla publiczności. Organizatorzy wydarzenia pod hasłem: „Wieże, widoki i nie tylko…” postarali się, by obiekty były pełne życia, stąd obecność osób przebranych w dawne stroje i też odtwarzający postacie sprzed wieków, niektóre legendarne. I tak na szczycie Wieży Ciśnień rozgościł się alchemik przygotowujący dla gości trupi oddech. W średniowiecznej Wieży Prudnickiej zadomowił się rycerz, a przed wiekową budowlą stanął sam kat, rozglądający się za kandydatkami na żonę i oferujący wystrzałową atrakcję. Z kolei strażniczką Wieży Wodnej została rusałka. W tej ostatniej szczególną uwagę zwracał podziemny poziom budowli, w którym przygotowano wizualno-dźwiękową aranżację, imitującą szum znajdującej się tam niegdyś wody. Umieszczono tam również drewniane koło, a rusałka objaśniała, w jaki sposób funkcjonował dawnej mechanizm dostarczający wodę do zamku i miasta. W Wieży Prudnickiej nie dało się przejść obojętnie obok kilku mniej lub bardziej upiornych kościotrupów owiniętych w pajęczyny. To nawiązanie do dawnej roli budowli, w której mieściło się więzienie. Jak widać niektórzy nie dotrwali do końca odsiadki. 😉

Wśród gości spotkania byli między: posłanka Violetta Porowska, opolski wojewódzki konserwator zabytków Elżbieta Molak, samorządowcy z okolicznych gmin polskich i czeskich i powiatu prudnickiego, projektanci, urzędnicy, wykonawcy i sporo innych osób.

Burmistrz Białej Edward Plicko, liczy że tworzone od kilku lat atrakcje miasta ściągną tu turystów. Pomóc ma w tym sąsiedztwo Zamku Moszna, który jest jednym z głównych miejsc w województwie opolskim, do którego przybywają goście: – Wiemy, że Moszną w skali roku odwiedza około 300 tysięcy turystów, więc gdybyśmy nawet 10, czy 20 procent ściągnęli do nas, to już byłby jakiś pokaźny potencjał, który promowałby nasz region.

WIEŻE WIDOKOWE W BIAŁEJ – KIEDY SĄ DOSTĘPNE?

  • maj – wrzesień: wtorki oraz drugi czwarty weekend miesiąca (soboty i niedziele)
  • lipiec i sierpień: dodatkowo każdy piątek
  • Wieża Wodna (ul. Wodna 3): 12:00 – 13:15
  • Wieża Prudnicka (ul. Prudnicka 6): 14:00 – 15:15
  • Wieża Ciśnień (ul. Wodociągowa, można również dojść od strony Domu Kultury): 16:00 – 17:15

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here