[FOTO/WIDEO] Biała otwiera się na turystów. Ta oferta zaskoczy niejednego z nich

3

Gmina Biała tworzy kompleksową ofertę turystyczną. Jednym z jej elementów mają być trzy dostępne zabytkowe wieże spełniające rolę punktów widokowych.

W piątek 14 kwietnia w jednej z nich, Wieży Wodnej, odbyła się konferencja prasowa, podczas której burmistrz Edward Plicko oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury Patryk Bania omówili zarówno inwestycje ostatnich lat wpływające na podniesienie atrakcyjności turystycznej Białej, jak i samą ofertę turystyczną.

– W ostatnich ośmiu latach udało nam się zrewitalizować wiele obiektów zabytkowych, ale również poczyniliśmy wiele w infrastrukturze turystyczno-rekreacyjnej i drogowej – mówi burmistrz Plicko. – W tym okresie w naszym mieście i gminie zainwestowaliśmy około 100 milionów złotych, a z tego jedna czwarta, czyli ponad 25 milionów złotych, to koszty jakie ponieśliśmy na infrastrukturę zabytkową i rekreacyjno-turystyczną. Do tego można dodać fundusze sołeckie, około pół miliona złotych rocznie.

Najważniejsze odnowy i rewitalizacje miejsc i obiektów ostatnich lat to: Rynek, fragmenty miejskich murów obronnych z ich otoczeniem, grodzisko Szwedzkie Szańce, Park Miejski z budową muszli koncertowej i odnową pomnika wojennego, stadion miejski, boiska wielofunkcyjne, były kościół ewangelicki (Centrum Kulturalno-Oświatowe) oraz trzy wieże: Prudnicka, Wodna i Ciśnień. Do kilku obiektów doprowadzono alejki (m.in. kirkutu), zbudowano nowe ścieżki pieszo-rowerowe, a na terenie gminy postawiono altany rekreacyjne. W Białej powstała wypożyczalnia elektrorowerów. Całość stanowi atrakcyjną formę zwiedzania dla gości miasta, ale też służy samym mieszkańcom, choćby w formach spędzania wolnego czasu, czy poprawy bezpieczeństwa poruszania się. Duży nacisk na odnowę zabytków związany jest też ze zbliżającymi się (2025 r.) obchodami 800-lecia Białej.

Ostatnio zrealizowane inwestycje dotyczą wspomnianych wież – Wodnej i Ciśnień. Obie zostały odnowione za łączną kwotę 4,5 mln, przy dofinansowaniu 3,9 mln zł z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Realizacja inwestycji przesunęła się w czasie, ponieważ Gmina starała się o środki na remont z Funduszy Norweskich, ale ostatecznie ich nie otrzymała. Wieża Wodna zbudowana na przełomie XVI i XVII w. początkowo dostarczała wodę do zamku Prószkowskich, a następnie miasta w obrębie murów obronnych i spełniała swoją rolę do czasu zbudowania nowego systemu wodociągowego w XX w. Kilkukondygnacyjny obiekt jest przestronny i może służyć do organizacji okolicznościowych wydarzeń. Punkt widokowy znajduje się na dachu budowli.

Na najwyższą kondygnację zbudowanej w 1913 r. Wieży Ciśnień można dostać się krętymi, metalowymi schodami. Znajdujący się tam potężny zbiornik na wodę został przebity, dzięki czemu można do niego wejść oraz zobaczyć dookolne widoki. Wnętrze zbiornika pomalowane zostało na kolor błękitny (z bąbelkami powietrza), dzięki czemu nie ma się wątpliwości, czym to miejsce było wypełnione pierwotnie. 28 kwietnia zaplanowano uroczyste udostępnienie obu wież.

Podczas konferencji o nowej ofercie turystycznej Białej opowiedział Patryk Bania, zaznaczając że głównym architektem koncepcji jest Anna Rogosz z Urzędu Miejskiego.

– Gdyby nie te inwestycje, to Biała takiej oferty by nie miała ze względu na stan infrastruktury zarówno zabytków jak i rekreacyjnej. Większość obiektów zabytkowych było niedostępnych, a miejsca rekreacyjne były zaniedbane – mówi dyrektor Bania. Hasłem oferty turystycznej miasta jest to, dzięki czemu Biała jest najbardziej rozpoznawalna w regionie i szerzej w Polsce, a więc tradycji miejscowości z dużą gminą żydowską: „Macum Cadik. Biała – miasto sprawiedliwych”, jedynym ośrodkiem miejskim na Górnym Śląsku, gdzie Żydzi mogli się osiedlać. Najbardziej widocznym tego śladem jest jeden z najcenniejszych zabytków kultury żydowskiej w Polsce – kirkut. Sama oferta jest wielotematyczna, a więc nie tylko opierająca się o wątek żydowski, czy ogólnie historię, a na przykład rekreację.

Nowa oferta opiera się o sześć filarów: bezpłatny dostęp do zabytkowych wież, miejski szlak (z przewodnikiem za opłatą lub indywidualnie), działalność Punktu Informacji Turystycznej (w byłym kościele ewangelickim), współpraca z lokalami gastronomicznymi (zniżki 10% dla wycieczek z miejskim przewodnikiem), specjalna oferta dla placówek oświatowych (tematyczne zajęcia lekcyjne, zwiedzanie Białej dla grup bezpłatne), dostęp do infrastruktury rekreacyjnej.

Teraz przed samorządem stoi zadanie nie mniej trudne od samego procesu inwestycyjnego, przekonanie polskich i zagranicznych turystów, że Biała jest miejscem atrakcyjnym, do którego warto przyjechać i je zwiedzić.

KONFERENCJA PRASOWA W WIEŻY WODNEJ:

WEJŚCIE PO SCHODACH WIEŻY CIŚNIEŃ:

PREZENTACJA TRZECH WIEŻ W BIAŁEJ:

3 KOMENTARZE

  1. Biała powinna ” przejąć” Zamek Pruszkowskich od prywatnego właściciela, obiekt nadaje się na Luksusowy Hotel , Centrum Kultury j ( budowla jest w dobrym stanie technicznym) – może w przyszłości znajdą się na to środki!?

    • Ogromny obiekt. Niestety na miarę większego miasta niż Biała. Przydałby się dobry właściciel. Może Urząd Marszałkowski przejąłby, albo Wojewoda Opolski kupiłby na jakąś regionalną instytucję?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here