Prudnicki szpital z nowoczesnym laboratorium diagnostycznym

1

Poszerzenie usług w stosunku do dotychczasowych oferuje zmodernizowane Medyczne Laboratorium Diagnostyczne Prudnickiego Centrum Medycznego.

Laboratorium świadczy usługi dla pacjentów PCM-u w trybie całodobowym i przez cały tydzień, ale obecnie wychodzi z propozycją badań komercyjnych dla osób indywidualnych i zewnętrznych podmiotów działających na terenie powiatu prudnickiego i poza nim. Personel cały czas się doszkala i zwiększa swoje kompetencje.

– Wykonujemy badania z zakresu hematologii, hemostazy, biochemii, immunochemii, analityki ogólnej i immunologii transfuzjologicznej. Jakość naszych badań potwierdzają bardzo dobre oceny ze sprawdzianu organizowanego przez Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej w Łodzi – mówi Magda Graboś, kierownik laboratorium. Badania obejmują m.in. morfologię, wszystkie enzymy wątrobowe, trzustkowe, dotyczące nerek, próby zgodności dla pacjentów potrzebujących transfuzji, przeciwciała odpornościowe u kobiet ciężarnych, hormony tarczycy, markery nowotworowe, poziom witaminy B12, kwasu foliowego, poziom troponiny i CK-MB (ważne przy zawałach), moczu, płynów z jam ciała, testy z kału, czy antygeny COVID-owe. Lista jest znacznie dłuższa.

Modernizacja laboratorium odbyła się przy dofinansowaniu państwa z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, którym w regionie dysponuje wojewoda opolski w kwocie 700 tys. zł. Pozyskane środki pozwoliły też na remont poradni rehabilitacyjnej (2 gabinety). Inwestycja realizowana była od października do grudnia 2022 r., a 28 lutego zorganizowano uroczyste otwarcie laboratorium. Remont pozwolił na przeniesienie laboratorium z zewnętrznych kontenerów do głównego budynku szpitalnego.

– Mamy stare, nowe laboratorium. Stare, bo wróciło do szpitala, nowe, bo w nowej, generalnie wyremontowanej substancji. Efektywność zmiany polega na tym, że uciekliśmy od kontenerów, czyli drogich kosztów energii elektrycznej i innych mediów. Od teraz będziemy mieli to wszystko w jednej, zwartej lokalizacji – mówi prezes Zarządu PCM-u Ryszard Brzozowski.

Starosta Radosław Roszkowski dziękując za realizację inwestycji i finansowanie, wyraził nadzieję, że przyjdzie też wsparcie z Opola w sprawie zakupu nowego tomografu dla szpitala.

1 KOMENTARZ

  1. Szkoda tylko, że nie wspomniano że prace remontowe wykonały lokalne firmy. Nie chodzi o promocję tych firm, ale wzmianka że były to lokalne firmy pokazałoby że takie inwestycje w naszym mieście potrafią wykonać lokalni przedsiębiorcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here