Na co idą Twoje pieniądze?

3
(mat. Gmina Prudnik)

Nasza analiza z odbioru odpadów, którą przeprowadziliśmy od 1 maja 2022 r. do 31 października 2022 r. pokazała, że w pół roku wytworzyliśmy, jako mieszkańcy, ponad 4200 ton śmieci!

 W tym:

 • zmieszane – ponad 2723 ton
 • tworzywa sztuczne – ponad 315 ton
 • zielone – ponad 794 tony
 • wielkogabarytowe – ponad 208 ton
 • i popiół – ponad 198 ton.
 • Są to niesamowite liczby.

Analizując ceny odpadów (zł/tonę), które widoczne są na naszych grafikach, wyszło że za zmieszane odpady zapłaciliśmy prawie 2 miliony złotych. Natomiast tworzywa sztuczne (plastik, metal), niecałe 200 tysięcy. Niestety większość z tworzyw sztucznych, które są tańsze, ląduje w zmieszanych. To samo dotyczy innych frakcji odpadów, których nie segregujemy poprawnie.

Sprawdziliśmy również, że przy stawce 26 zł/os./miesiąc do budżetu gminy powinno wpłynąć 3 199 560 zł. Powinno, aczkolwiek nie wszyscy regularnie wnoszą opłaty.

A więc, 88% kwoty, która powinna była wpłynąć do budżetu Gminy, przeznaczona została na opłatę do Domaszkowic, gdzie wywożone są śmieci z naszej gminy. I pamiętajmy, że cena to zarówno odbiór, transport oraz zagospodarowanie 1 tony odpadu.

Reszta tej kwoty to:

 • utrzymanie śmieciarek – serwisy, naprawy, ubezpieczenia
 • paliwo
 • wynagrodzenia dla pracowników
 • utylizacja odpadów niebezpiecznych, które trafiają do PSZOK.

Wniosek, który płynie z powyższej analizy, jest taki, że jeżeli zmieszane odpady są najdroższe, to powinniśmy dążyć do jak najmniejszej wyrzucanej ich ilości (odwrócenie wykresu). Szansą jest odpowiednia segregacja.

Wielkogabarytowe odpady mają podobną cenę, dlatego wniosek podobny. Nie znaczy to, żeby trzymać je w piwnicach czy na strychach, ale wystawiać je w dzień wywozu, żeby nie stały w deszczu i nie nasiąkały wodą. Jak już wcześniej pisaliśmy wystawienie gabarytów w deszczowe lub śnieżne dni powoduje, że odpady te podwajają, a nawet potrajają swoją wagę.

I od teraz, za każdym razem, pamiętajcie te liczby. Bo to przecież Wasze pieniądze. A my za wszelką cenę chcemy utrzymać obecną stawkę za odbiór odpadów.

Dodatkowo, podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Prudniku, radny i tworzący nasz Zespół #Prudnik_oDgarnięty Paweł Licznar radny Gminy Prudnik zapowiedział, że na kolejnych obradach złoży projekt uchwały, w którym zaproponuje ulgę dla mieszkańców, którzy zdecydują się na kompostowanie bioodpadów w przydomowych kompostownikach. Ale to już temat na kolejny artykuł.

Materiał informacyjny Gminy Prudnik kampanii #Prudnik_oDgarnięty (7)

3 KOMENTARZE

 1. Niech przy marketach zorganizuja punkty odbiorcze opakowan ze szkla , plastiku I puszek ALU, bedzie zwrot za kaucje I mniejsza ilosc smieci!

 2. Z kompostowaniem super pomysł. Ale czy ZUK dostarczy nam kompostowniki i będzie odbierał kompost ? W 90% przydomowych ogródków nie prowadzi się upraw więc ten kompost mało przydatny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here