[FOTO/WIDEO] Poradnia zdrowia psychicznego na nowo

4

Poradnia Zdrowia Psychicznego i Poradnia Antyalkoholowa w Prudniku pracują w nowej lokalizacji. Na pacjentów czekają nowe pomieszczenia z dostępem dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Nowa poradnia znajduje się w wydzielonych pomieszczeniach na parterze pawilonu Prudnickiego Centrum Medycznego przy ul. Szpitalnej, z osobnym wejściem od zaplecza. Placówka posiada własną recepcję, cztery gabinety lekarskie, poczekalnię, salę szkoleniową oraz zaplecze sanitarne z pomieszczeniami socjalnymi i technicznymi.  Symboliczne otwarcie poradni odbyło się 1 lutego.

O nowej lokalizacji decydowała między inni kwestia wpięcia się w system informatyczny szpitala. Starosta Radosław Roszkowski zaznacza, że powstanie poradni to finalizacja pomysłu poprzedniego prezesa PCM-u Witolda Rygorowicza i wiceburmistrza Prudnika Jarosława Szóstki, a przede wszystkim finansowe wsparcie samorządów: Powiatu Prudnickiego (300 tys. zł), Gminy Prudnik (187 tys. zł) i Gminy Głogówek (110 tys. zł), stąd obecność na otwarciu burmistrzów Grzegorza Zawiślaka i Piotra Bujaka.

OTWARCIE PORADNI:

– W geście solidarności jesteśmy dzisiaj tutaj razem, by otworzyć placówkę, która będzie służyć także mieszkańcom gminy Głogówek – komentuje burmistrz Piotr Bujak.

Problematyka zdrowia psychicznego to coraz ważniejszy element medycyny. Społeczeństwo XXI w. boryka się z wieloma schorzeniami psychicznymi, od depresji, kryzysów psychicznych dzieci i młodzieży, traumy wojny, oddziaływania mediów społecznościowych, czy w końcu skutków pandemii koronawirusa.

– Zmienił się styl życia. Kontakt „face to face” nie odgrywa już takiej roli –  mówi cytowany przez portal lubuskie.pl dr Krzysztof Chmielowiec z Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. –  To są zaburzenia, braki personalne muszą mocniej wybrzmieć. W szkołach tworzy się ostracyzm społeczny, dlatego powinny być tam prowadzone kampanie. Powinno się uczulić pedagogów, nauczycieli i młodzież na ten problem. Depresja, stany lękowe – obserwujemy niepokojący wzrost wśród młodzieży. Choroby psychiczne dotykają różnych grup społecznych. Co czwarta osoba będzie miała problemy psychiczne. Choroby psychiczne, szczególnie depresja, jest jednostką chorobową śmiertelną.

W najbliższych planach samorządu powiatowego i PCM-u jest realizacja termomodernizacji obiektów spółki, zakup nowego tomografu, czy utworzenie laboratorium. Starosta liczy, że najważniejsze deficyty sprzętowe uda się uzupełnić w perspektywie jednego, dwóch lat. Prezesem zarządu PCM-u jest Ryszard Brzozowski.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here