Prymas w Prudniku

0
(fot. Grzegorz Weigt)

Franciszkanie w Prudniku-Lesie zapraszają na cykl wykładów o życiu i nauce bł. ks. Stefana kardynała Wyszyńskiego. Nawiązują przy okazji inauguracyjnego wykładu, który odbył się w czwartek 12 stycznia do faktu, że 70 lat temu, 12 stycznia 1953 roku, papież Pius XII mianował kardynałem abp. Stefana Wyszyńskiego, metropolitę gnieźnieńskiego i warszawskiego. Dodają przy tym, że: „Słowa i myśli bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego jakże i dziś są aktualne. Trzeba nam z nich na nowo zaczerpnąć.” W planie jest cykl comiesięcznych wykładów (przy tym równocześnie spotkań dyskusyjnych), które odbywać się będą raz w miesiącu, z przerwą wakacyjną.

Podobne spotkania organizuje od ponad 30 lat Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Raz w roku odbywają się Prudnickie Spotkania Modlitewno-Formacyjne poświęcone myśli i nauczaniu Prymasa Tysiąclecia (w tym roku odbyły się już po raz 34), do czasu beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego (beatyfikacja odbyła się 12 września 2021 w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie) spotkania, wykłady, połączone były z Mszą św. w intencji beatyfikacji. W czasie funkcjonowania gimnazjów, prudnickie PG nr 1 nosiło imię Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Organizowane były wówczas pod jego patronatem spotkania młodzieży, np. Biegi Prymasowskie. Duże znaczenie miał w Prudniku Rok Prymasowski 2001. Także wypełniony znaczącymi wydarzeniami, m.in. powstał wówczas film dotyczący uwięzienia Prymasa Polski w Prudniku, z aktorem Andrzejem Sewerynem w roli głównej. Do czasu swojej śmierci 21 grudnia 2015 roku, wielką rolę w propagowaniu myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego odgrywał pochodzący z Prudnika dominikanin o. Jan Góra.

Powstało kilka publikacji, zorganizowano kilka konferencji popularno-naukowych, posadzono buki kardynalskie, czas jednak mija i zmieniają się okoliczności. Trzeba więc na nowo sięgnąć do dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia. Tym bardziej, że zobowiązuje do tego Patron Prudnika. 19 września 2021 roku, podczas Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację w sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie kardynał Stefan Wyszyński, zgodnie z decyzją Rady Miejskiej w Prudniku (uchwała z 17 września 2021) został ogłoszony Patronem Miasta i Gminy Prudnik.

Lata 2021-2022 przyniosły znowu w Prudniku szereg spektakularnych wydarzeń. Były wspaniałe koncerty, poruszające spektakle teatralne, ponownie konferencje naukowe i wiele innych przedsięwzięć. W końcu teraz jest czas na spokojną refleksję, wyciąganie wniosków. Tak, żeby te okazjonalne masowe spotkania nie przeminęły bez śladu. I tu pojawia się pomysł, aby organizować cykliczne spotkania w klasztorze franciszkanów w Prudniku-Lesie, miejscu uwięzienia Prymasa Polski.

Jak było wspomniane, pierwsze spotkanie odbyło się 12 stycznia, inauguracyjny wykład przedstawił burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. O czym mógł mówić? Tytuł „Prymas w Prudniku”. Burmistrz zaprezentował krótką historię tego przymusowego pobytu Prymasa Polski w naszym mieście, więcej uwagi jednak poświęcił jej konsekwencjom, znaczeniu jakie ten fakt, ten niby krótki okres jednego roku, miał i ma nadal dla mieszkańców ziemi prudnickiej. Obok burmistrza swoimi refleksjami podzielili się także prudniccy franciszkanie: o. Wojciech Piętowski i o. prof. Bonawentura Smolka. Głos zabrał także obecny na spotkaniu dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej Marcin Husak. Choć osób na wykładzie nie było wielu, to uczestnicy aktywnie włączyli się do dyskusji i całość trwała ok. 2 godzin. Zapewne z wiosną zainteresowanie wieczornymi spotkaniami wzrośnie. Na wykład zaprosił gwardian klasztoru i kustosz sanktuarium św. Józefa o. Dawid Zmuda.

Kolejne wykłady odbędą się:

– 9 lutego – „Boga miał za Ojca”, o. prof. dr hab. Bonawentura Smolka,

– 9 marca – „Być światłem Chrystusa”, o. prof. dr hab. Bonawentura Smolka,

– 13 kwietnia – „Kochał Kościół”, o. prof. dr hab. Bonawentura Smolka,

– 11 maja – „Królowa Polski”, o. mgr lic. Wojciech Piętowski,

– 8 czerwca – spotkanie podsumowujące.

Wszystkie spotkania zaplanowane są na godz. 18.45. Relacja z pierwszego spotkania wkrótce w „Tygodniku Prudnickim”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here