Czy hybrydowa praca w Opolu jest opłacalna dla mieszkańców Prudnika?

0
Codzienny dojazd samochodem z Prudnika do Opola wiąże się z utratą minimum dwóch godzin dziennie. A możliwości zarobkowe w Opolu są o wiele większe. Czy warto więc aplikować o pracę hybrydową w Opolu?

Jaka czeka nas praca w Prudniku? 

W Prudniku mieszka ponad 20 tys. ludzi. Miasto jest położone w województwie opolskim, 5,5 km od granicy z Czechami. Dwa największe przedsiębiorstwa zatrudniające pracowników obecnie nie istnieją. Gospodarka Prudnika opiera się na rolnictwie – 34% mieszkańców pracuje w tym sektorze. Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku w Sierpniu 2022 r. 8,3% ludzi było bezrobotnych. Jest to wynik większy od średniej województwa – 5,6% oraz Polski – 4,8%. Przeglądając oferty pracy można natrafić na ogłoszenia skierowane do monterów, elektryków, mechaników, krawcowych i kierowców. Nie jest to miasto pełne potencjału, więc trudno się dziwić ludziom poszukującym pracy w innych miastach. 

Dlaczego praca w Opolu? 

Opole jest stolicą województwa opolskiego. Posiada nieporównywalnie większą liczbę ofert pracy. Średnia brutto również jest wyższa. Lecz dojazd samochodem do Opola z Prudnika to utrata minimum dwóch godzin dziennie. Tak więc praca zdalna wydawałaby się idealnym wyborem. Jednak nie każdy pracodawca oferuje możliwość pracy wyłącznie z domu. Jeśli jesteśmy w stanie poświęcić dwa dni na dojazd do biura, a resztę czasu na pracę w domu, wtedy mamy do czynienie z pracą hybrydową. W zależności od pracodawcy, liczba dni wymaganych w biurze może się różnić. Oferty pracy z Opola znajdziemy na https://www.gowork.pl/praca/opole;l. Używając filtra, wybieramy tryb pracy hybrydowej lub stacjonarnej, na pełen etat lub pół etatu i rodzaj umowy o pracę. 

Praca hybrydowa – zalety i wady 

Ten model zatrudnienia nie jest jeszcze prawnie uregulowany, więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to co to jest praca hybrydowa. Ogólnie przyjętą normą stała się definicja, że jest to współpraca na warunkach korzystnych dla pracowników i pracodawców. Jest to mało precyzyjne wytłumaczenie dające elastyczność interpretacji. Najczęściej możemy spotkać trzy różne rodzaje: 

  • Podział na dwie grupy – jedna grupa wykonuje obowiązki jedynie w biurze, druga wyłącznie w domu 
  • W zależności od potrzeby – w tym wypadku pracownicy mogą pracować w biurze lub pojawiać się w miejscu pracy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Elastyczność tego rodzaju pozwala pracownikom na dostosowanie pracy do ich stylu życia 
  • Rotacja – mniej spotykana forma, gdzie grupy pracują na przemian w biurze i stacjonarnie. 

Wiele korzyści płynie z modelu pracy hybrydowej. Pracownicy oszczędzają czas i pieniądze na dojazd do miejsca pracy, mogą pracować we własnych godzinach i osiągają większą satysfakcję. Firma również odnosi korzyści: większe możliwości rekrutacyjne i mniejsze koszty wynajmu powierzchni biurowej. Pracodawca może nawet zadecydować o wynajmie własnej przestrzeni użytkowej dla innych firm potrzebujących powierzchni biurowej.  

Jak każdy medal ma dwie strony, tak i praca hybrydowa posiada wady. Pracodawcy muszą dopasować inną strategię do pracowników zdalnych, aby uzyskiwali takie same efekty, o ile nie wyższe, jak pracownicy biurowi. Nadzór nad osobami wykonującymi pracę z domu również może stanowić problem, choć w dobie technologii i Internetu, pracodawcy z łatwością mogą kontrolować postępy pracowników. Osoby wykonujący pracę wyłącznie z domu tracą możliwość socjalizacji z innymi ludźmi w biurze, co może wpłynąć na produktywność i przyczynić się do wypalenia zawodowego.  

Praca Opole – jakie oferty dla pracowników zdalnych? 

Przeszukując oferty pracy z Opola znajdziemy ogłoszenia z różnych branż. Najlepszą szanse mają osoby szukające zatrudnienia w obsłudze klienta, IT oraz marketingu. Poszukiwani są: 

  • Specjaliści ds. sprzedaży na międzynarodowe rynki (znajomość języków obcych jest niezbędna) 
  • Copywriter  
  • Specjaliści ds. marketingu 
  • Tłumacze 
  • Dietetycy 
  • Programiści 

Po więcej opcji z Opola lub innych miast wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę ,,zdalna praca Opole” lub ,,praca hybrydowa województwo opolskie” po dziesiątki ofert. 

Pochodząc z małego miasteczka warto poszukać pracy dopasowanej do naszych potrzeb w większych miastach. Prudnik nie posiada wielu możliwości rozwoju zawodowego, dlatego praca w Opolu może być korzystniejsza. Firmy oferują elastyczność zatrudnienia, więc pracownik i pracodawca mogą ustalić jaki rodzaj pracy jest najlepszy dla obu partii. Nie wszystkie branże są w stanie zagwarantować model pracy z domu. Nie znajdziemy w nich m.in. gastronomii, mechanice, konstrukcji. Za to branże wymagające dostępu do Internetu jak najbardziej mogą oferować model zdalny. 

Praca hybrydowa nie jest opcją dla wszystkich. Większość pracowników przyznaje, że praca z domu zwiększa ich efektywność, ale jeśli mamy problemy z organizacją czasu model ten może nie być dla nas odpowiedni. Lecz nie trzeba się zniechęcać, organizacja czasu to umiejętność wrodzona lub nabyta, a trening czyni mistrza.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here