Kolega Kierownik w Białej

3
(fot. Grzegorz Weigt)

Kolega Kierownik to jedna (może najbardziej znana) z postaci wykreowanych przez Jacka Fedorowicza w kultowym programie radiowym 60 minut na godzinę. „Pojawił” się też na chwilę na spotkaniu z autorem w Gminnym Centrum Kultury w Białej. Aktor, satyryk, grafik Jacek Fedorowicz, 15 września był gościem Bialskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności.

Bohater wieczoru, mimo 85 lat, nadal pozostaje w doskonałej kondycji, tak fizycznej (od 50 lat biega półwyczynowo), jak psychicznej/ intelektualnej. Przez półtorej godziny, ciągle na nogach, bawił bialską publiczność anegdotami, opowieściami z historii najnowszej i dygresjami do współczesności. Było dużo śmiechu, trochę nostalgii, generalnie znakomity wieczór. Na zakończenie Jacek Fedorowicz podpisywał swoje książki, które za darmo dla uczestników zapewnił GCK w Białej. Rozmowę (bardziej był to monolog) z autorem książek „Chamo sapiens” i „Mistrz OFFU” prowadził dziennikarz Marcin Michrowski. Gości powitał dyrektor GCK Patryk Bania.

Jacek Jan Fedorowicz, urodzony 18 lipca 1937 roku w Gdyni; polski satyryk, aktor, prezenter telewizyjny, artysta malarz, rysownik i felietonista. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Był jednym z założycieli (m.in. ze Zbigniewem Cybulskim i Bogumiłem Kobielą) gdańskiego studenckiego teatru Bim-Bom.

W latach 60. występował w Telewizji Polskiej, gdzie współtworzył m.in. z Jerzym Gruzą programy rozrywkowe. W latach 70. był współautorem słynnego radiowego magazynu satyrycznego „60 minut na godzinę”, gdzie występował w kilkunastu rolach, tworząc m.in. postać Kolegi Kierownika. Wraz z Piotrem Skrzyneckim prowadził pierwszy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.

W 1980 roku wstąpił do „Solidarności”, współpracował z Radiem „S” Regionu Mazowsze związku. Na początku stanu wojennego zerwał wszelkie kontakty z państwowymi środkami przekazu. Wraz z żoną Anną zaangażował się w działalność Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. W 1989 był współautorem audycji przedwyborczych Komitetu Obywatelskiego.

Kontynuuje występy w formie wieczorów autorskich. Współpracował z telewizją, publikuje felietony satyryczne. Wystąpił w ponad dwudziestu filmach, do trzech napisał scenariusze, opublikował jedenaście książek. Jest cały czas aktywny, pisze teksty, występuje w kabaretach, przedstawieniach.

Relacja ze spotkania w najbliższym numerze „Tygodnika Prudnickiego”.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here