Czy ubezpieczenie do kredytu musimy kupić w banku?

0

Ubezpieczenie nieruchomości z cesją to jeden z wymogów, które banki nakładają na kredytobiorców. Jeśli nie zostanie wykupione, instytucja może uznać umowę kredytową za nieważną i nie wypłacić pieniędzy. Aby ułatwić kredytobiorcom spełnienie tego warunku, część banków oferuje ubezpieczenie razem z kredytem. Zastanawiasz się, czy trzeba z niego korzystać? Czy można zawrzeć umowę samodzielnie? Sprawdź.

Czy zakup polisy do kredytu w banku jest obowiązkowy?

Wiele banków oferuje ubezpieczenie mieszkaniowe wraz z kredytem. Główną zaletą tego rozwiązania jest brak jakichkolwiek formalności. To instytucja jest odpowiedzialna za znalezienie korzystnej polisy i zawarcie umowy z ubezpieczycielem. Do obowiązków kredytobiorcy należy tylko podpisanie kilku dokumentów i opłacenie składki. Z tego powodu wiele osób korzysta z takiej opcji. Jednak nie jest to obowiązkowe.

Można zrezygnować z ubezpieczenia oferowanego przez instytucję finansową, która udziela kredytu. Należy tylko pamiętać o tym, żeby samodzielnie wykupić polisę nieruchomości z cesją na bank w wybranym towarzystwie. Jeśli tego nie zrobisz, możesz otrzymać kredyt na gorszych warunkach lub odmowę wypłaty pieniędzy.

Gdzie można kupić korzystne ubezpieczenie do kredytu?

Ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego można wykupić samodzielnie np. za pośrednictwem internetowej porównywarki ofert towarzystw, takiej jak rankomat.pl. Znajdziesz tam oferty od kilkunastu wiodących firm na rynku, np. Generali, LINK4, PZU, Proama, Uniqa czy Wiener.

Aby poznać ich propozycje, wystarczy uzupełnić stosowny formularz na stronie. Do tego potrzebne będą informacje o:

  • nieruchomości, czyli rok budowy, lokalizacja, konstrukcja ścian i pokrycie dachu (w przypadku domu) oraz piętro (w przypadku mieszkania);
  • osobach zamieszkujących lokal, tj. data urodzenia właściciela i liczba mieszkańców,
  • sposobie użytkowania nieruchomości, czyli tym, czy będzie w nim prowadzona działalność gospodarcza,
  • zdarzeniach, jakie miały miejsce w danym domu lub mieszkaniu,
  • historii ubezpieczenia, czyli czy nieruchomość była wcześniej objęta polisą, a jeśli tak to od kiedy i w jakim towarzystwie była zawarta umowa.

Te dane są potrzebne do tego, żeby obliczyć ryzyko objęcia ochroną nieruchomości i wycenić koszt polisy.

Po uzupełnieniu formularza system przefiltruje dostępne oferty i przedstawi najkorzystniejsze propozycje towarzystw w formie rankingu. Zawiera on nie tylko informacje o cenie ubezpieczenia, ale także o jego warunkach. Dzięki temu można spokojnie je porównać i bez pośpiechu wybrać dobrą polisę dopasowaną do Twoich potrzeb.

O czym należy pamiętać podczas zakupu ubezpieczenia nieruchomości do kredytu?

Jeśli kupujesz ubezpieczenie mieszkania online, pamiętaj o tym, żeby w formularzu zaznaczyć opcję “cesja na bank”. Jest to przeniesienie praw do ubiegania się o odszkodowanie na instytucję, z którą zawarto umowę na kredyt hipoteczny.

Oznacza to, że po wystąpieniu szkody, np. na skutek pożaru, rekompensata zostanie wręczona bankowi nie właścicielowi nieruchomości. W ten sposób instytucja zabezpiecza się przed ewentualną niewypłacalnością ze strony kredytobiorcy na skutek nieszczęśliwego zdarzenia.

Jak więc widzisz, ubezpieczenia do kredytu możesz kupić w dowolnym towarzystwie. Pamiętaj tylko o obowiązkowej cesji na bank.

— MATERIAŁ PARTNERA —

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here