Parówkarz i bazgroły – inspirujące warsztaty sztuki dla dzieci

0

Kinga Markowska zaprasza do Pałacu Rozkochów na wakacyjną podróż do malarskiego świata Jana Cybisa, podczas której zmierzymy się ze stereotypami na temat sztuki. Poprzez czytanie bajki „Parówkarz i bazgroły” oraz twórcze warsztaty, krok po kroku postaramy się wyjaśnić, dlaczego świat, na który patrzymy dla każdego z nas wygląda inaczej. Otwarte spotkanie dedykowane jest dla dzieci i odbędzie się w plenerze – ogrodzie pałacu (w razie deszczu w kawiarence).

Nasze spotkanie będzie także próbą poszukiwania odpowiedzi na kilka uniwersalnych pytań:
– czy wszyscy tak samo pojmujemy piękno?
– co jest piękne?
– czy piękno trzeba rozumieć?
– do czego służy sztuka?

Mamy nadzieję, że opowieść o Parówkarzu ułatwi nam wszystkim zbliżenie się do malarza, który w swoich pracach zwracał uwagę na „malarskie rozstrzygniecie obrazu” oraz wiarygodną drogę twórczą.„Mógłbym dłubać całe życie jedno płótno w tym celu tylko, żeby dowiedzieć się, dlaczego mi w nim nie wychodzi jedna rzecz” – zanotował w swoim pamiętniku Jan Cybis. Te pogłębione analizy nie miały na celu niczego utrudniać. Wręcz odwrotnie – Cybis pragnął wydobyć na zewnątrz pochowane elementy wyobraźni, w której osobna linia konturu nie miała znaczenia. Miał je za to kolor. Wyznaczał ciężkość, grubość, tłustość – całą głębię bycia. Cybis wręcz przeżywał swoje obrazy.Bajka „Parówkarz i bazgroły” ma za zadanie pokazać, że nie musimy się takich stanów bać, a sztuka jest jednym z podstawowych narzędzi w poznawaniu świata, a także kształtowania relacji z innymi.

Bajka „Parówkarz i bazgroły” powstała w ramach projektu stypendialnego „Marszałkowskie Talenty” przyznanego przez Marszałka Województwa Opolskiego w roku 2021.

Warsztaty odbędą się w niedzielę, 14 sierpnia, w ogrodzie Pałacu Rozkochów. Początek o godz. 14:00. Wstęp bezpłatny! ZAPRASZAMY!

Kinga Markowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here