Pieniądze na zabytki. Skorzystała tylko głogówecka parafia

3

W ramach ogłoszonego na ten rok przez samorząd województwa opolskiego konkursu na prace przy zabytkach tylko jeden beneficjent z powiatu prudnickiego otrzymał dofinansowanie.

Głogówecka Parafia pw. św. Bartłomieja pozyskała 30 tys. zł na dokończenie konserwacji trzech gotyckich rzeźb – Matki Boskiej z Dzieciątkiem, św. Jana Ewangelisty oraz św. Jana Chrzciciela. Szkoda, że więcej podmiotów z ziemi prudnickiej nie sięgnęło po te środki, bo przecież potrzeby remontowe przy obiektach zabytkowych są ogromne.

Kościół parafialny pw. św. Bartłomieja w Głogówku (fot. Andrzej Dereń)

Warto wspomnieć o Parafii w Ścinawie Małej z gminy Korfantów (pow. nyski), która również otrzymała pieniądze – 25 tys. zł – na konserwację figur św. Józefa i Michała Archanioła w prezbiterium kościoła filialnego w Ścinawie Nyskiej.

Na ten rok przyznano dotacje na 37 zadań na łączną kwotę 1,2 mln zł. Oznacza to, że na teren powiatu prudnickiego spłynęło zaledwie 2,5% tej kwoty. Warto przygotować się na przyszłoroczny konkurs, który ogłoszony zostanie na początku roku, najprawdopodobniej w lutym. Beneficjentami mogą być m.in. parafie, stowarzyszenia, firmy, a nawet osoby fizyczne. Warunkiem jest prawna własności do zarejestrowanego obiektu zabytkowego.

Kościół filialny w Ścinawie Nyskiej (fot. Andrzej Dereń)

3 KOMENTARZE

  1. W Prudniku wiezy Bramy Dolnej tez przydalby sie lifting, podobnie budynkowi Ratusza- prace dekarskie , odswiezenie elewacji, osuszenie fundamentow , scian z wilgoci itd,ostatecznie Ratusz jest elementem reprezentujacym Urzad Miasta i Gminy Prudnik!!

    • Przecież Wieża bramy dolnej była odnawiana nie tak dawno. W Prudniku zabytków nie brakuje, wystarczyłoby, żeby wniosek złożyła pierwsza lepsza wspólnota mieszkaniowa, która jest w zabytkowej kamienicy. TBS mógłby coś pomyśleć i im przygotować taki wniosek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here