Za ciepło zapłacimy średnio o 46 procent więcej

5

O podwyżce wiadomo było od dawna, śledząc sytuację międzynarodową (agresja Rosji na Ukrainę) i stan polskiej energetyki wciąż opartej na węglu, który dotychczas importowaliśmy głównie ze Wschodu. Już w kwietniu spółka Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik zapowiadała znaczną podwyżkę cen ogrzewania.

W połowie lipca została zatwierdzona przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nowa taryfa dla ciepła dla ZEC-u, która obowiązywać będzie od 1 sierpnia. Spółka rozesłała już do swoich klientów informację z nowymi taryfami. Średnioroczna podwyżka ceny ciepła wyniesie 46 proc. Klienci dostaną pierwszą fakturę z nowymi cenami z początkiem września.

Prezes Zarządu ZEC Prudnik Stanisław Polasz (fot. Andrzej Dereń)

– W różnych grupach taryfowych ta podwyżka może być różna – zastrzega prezes ZEC-u Stanisław Polasz. – 46 procent to podwyżka jak na prudnicki ZEC bardzo wysoka. W 99 procentach jest ona spowodowana wzrostem ceny opału. W skali półrocza cena węgla wzrosła o prawie 140 procent. Tak dużej podwyżki jeszcze nie pamiętam, nawet w czasach galopującej inflacji na początku okresu transformacji takich podwyżek nie było.

Czy może dojść do sytuacji, kiedy na składzie ZEC-u zabraknie opału? ZEC zaopatruje się w węgiel w Polskiej Grupie Górniczej i obecnie prudnicka spółka jest na etapie końcowej części negocjacji nowej umowy na dostawę węgla. Zdaniem prezesa Polasza cena dla ZEC-u jest znacząco niższa od ceny rynkowej: – Jeśli umowa na dostarczenie węgla będzie realizowana według harmonogramu i nie będzie perturbacji, bo też na kopalniach zdarzają się sytuacje nadzwyczajne, to zakładam, że tych problemów w Prudniku nie będzie.

(fot. Andrzej Dereń)

Obecnie ZEC posiada 1600 ton węgla, co według szacunków powinno wystarczyć do połowy października. W sierpniu do Prudnika dotrze dostawa 2000 ton węgla, a następne 2000 na przełomie września i października. W planie są kolejne. Rocznie ZEC spala 8500 – 9500 t węgla w zależności od temperatury powietrza w okresie grzewczym.

Realną obawą przed jaką stoi nie tylko ZEC, ale i jego główni odbiorcy oraz zarządcy nieruchomości – Spółdzielnia Mieszkaniowa, Zakład Usług Komunalnych, Prudnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego – to zatory płatnicze. Nie wszystkich odbiorców będzie stać na płacenie rachunków po podwyżkach. Tymczasem na horyzoncie są wizje kolejnych podwyżek, związanych z nowymi cenami węgla oraz energii elektrycznej w przyszłym roku.

– Być może w przyszłości będziemy apelować do mieszkańców, wiedząc że ich siła nabywcza jest niewielka, aby starali ograniczać ciepło poprzez obniżenie komfortu cieplnego. To temat bardzo trudny, bo przecież nie można powiedzieć komuś, kto ma małe dziecko, czy osobę chorą, żeby zakręcał ogrzewanie – mówi Polasz.

5 KOMENTARZE

  1. Przykra, ale spodziewana informacja. Zamiast rząd dotować tych, którzy przeszli na odnawialne źródła energii, bardziej oszczędne, niskoemisyjne lub podłączali się pod miejskie ciepłownie, to teraz 3000 nagradza tych, którzy walą węglem i śmieciami do pieców. To właśnie taki ZEC teraz powinien dostać dotację, żeby ludzie z niego korzystający mniej płacili. A jeszcze większą dotację ci, którzy zbudowali biogazownie, fotowoltaikę, czy wiatraki. Ale nie, trzeba ratować sondaże wśród swojego węglowego elektoratu. Ciekawe, czy biorcy 3000 zł będą musieli przedstawić fakturę za węgiel, czy tak dostaną na rękę?

  2. Idiota jesteś. Węglem palą najbiedniejsi. I te 3000 od rządu to żadnie pieniądze. 1 miesiąc grzania. A reszta gdzie ??? 4-5 miesięcy pracować na sam opał ??? To jest normalne ??? Bogaci sobie postawili solary i pompy ciepła. I co jeszcze ich dotować ??? Ciężka zima będzie dla milionów Polaków. To dla wielu Polaków walka o przetrwanie a nie jakieś zawracanie dupy nikoemisyjnością. Co TVP mózg wyprała ???

    • Chyba tobie coś się pomyliło. To właśnie w TVP wychwalają te 3000 zł jako wspaniała pomoc rządowa dla ubogich. Ale to nie tylko dla ubogich, tylko dla wszystkich, którzy mają w domu, willi, czy daczy choćby jedną kozę na węgiel. Lepiej zapytaj co z milionami Polaków, którzy mieszkają w komunalnych lub spółdzielczych mieszkaniach, albo wspólnotach mieszkaniowych, gdzie jest ogrzewanie z miejskich ciepłowni. Kto im pomoże? Biedak śmieciami będzie palił, drewno sobie nazbiera i jakoś się ogrzeje, a co ma taki zrobić, co ma centralne i mu ciepło odetną? Ognisko rozpalić w pokoju?

  3. Teraz to już pewne ze ludziom nie wystarczy na opłaty czynsz i ogrzewanie prąd który strasznie drożeje gaz a ile na życie ????

  4. Witam,inf dla JASZCZUR nie wypowiadam się na temat komu ile i za co tylko co do tego że piszesz nieprawdę ,palę w piecu kaflowym i na całą zimę mieszkanie 75 m2 idzie 1,5 wegla mam doświadczenia przez całe życie co najmniej 40 lat palenia w różnych sytuacjach i zimach i wiem co piszę a ty się zastanów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here