Zbadaj swoje kości pod kątem osteoporozy

0

13 czerwca na terenie Prudnickiego Centrum Medycznego będzie można zbadać swoje kości w kierunku osteoporozy. Diagnostykę prowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa.

Badanie w mobilnym densytometrze kosztuje 45 złotych, skierowanie nie jest wymagane. Zapisy przyjmowane są telefonicznie pod numerem 512 351 600.

Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większej liczby osób w naszym kraju. Cierpi na nią około 2,7 miliona ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie. Według statystyk na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 50 roku życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet – zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode. W osteobusie powinny zbadać się także osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.

Densytometria jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości, czy kręgosłupa. Metoda ta precyzyjnie mierzy masę kostną – z dokładnością do 1%. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. O wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, czy kości. Eksperci podkreślają, iż wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 oraz wapnia w diecie.

Badanie jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut. Konieczne jest jedynie zdjęcie biżuterii oraz metalowych elementów. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiaru jest ciąża.

13 czerwiec 2022 – Prudnik
Prudnickie Centrum Medyczne, ul. Szpitalna 14, Prudnik
Mobilna pracownia densytometryczna – OSTEOBUS
Zapisy telefonicznie 512 351 600
Cena jednego badania wynosi 45 złotych
www.osteoporozakrakow.pl

— MATERIAŁ PARTNERA SERWISU —

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here