Zamek Moszna – 5 złotych

0

Od 23 maja w obiegu dostępna jest nowa moneta okolicznościowa z serii „Odkryj Polskę” przedstawiająca zamek w Mosznej.

Rewers monety „Odkryj Polskę” – „Zamek w Mosznej” przedstawia bryłę zamku z wieżami, z widocznymi detalami fasady. Awers monety jest standardowy dla wszystkich monet obiegowych o nominale 5 zł – informuje Narodowy Bank Polski.

Moneta wyemitowana zostanie w nakładzie do 1 mln egz. Można ją zamienić po wartości nominalnej w Oddziałach Okręgowych NBP.

(mat. NBP)
(mat. NBP)

NBP pozostaje w regionie, wydając kolejną monetę. Już 9 czerwca do obiegu wejdzie srebrna moneta 10-złotowa z okazji setnej rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. 20 czerwca 1922 r. na tereny Śląska przyznane Polsce przez Radę Ligi Narodów oraz Radę Ambasadorów wkroczyły polskie oddziały wojskowe pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego. 16 lipca w Katowicach podpisano akt objęcia Górnego Śląska przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej. Na poniemieckim obszarach utworzono autonomiczne województwo śląskie. Moment ten uznaje się także za początek odrębności regionu opolskiego, który pozostał w granicach państwa niemieckiego do 1945 r.

(mat. NBP)
(mat. NBP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here