Pierwsze dary z Prudnika już w Nadwórnej

0

W sobotę 5 marca do ukraińskiej Nadwórnej, partnerskiego miasta Prudnika, trafiła pierwsza transza darów z Prudnika. To efekt wspólnej akcji Gminy Prudnik, Powiatu Prudnickiego i firmy TabBet.

Licząca około 22 tys. mieszkańców Nadwórna znajduje się w zachodniej Ukrainie w obwodzie iwanofrankiwskim (d. woj. stanisławowskie). Peryferyjne położenie z dala od dużych ośrodków miejskich oraz spore  oddalenie od obszarów, gdzie operują wojska rosyjskie, sprawia że mieszkańcy nie są narażenie na bezpośrednie działania wojenne. Na razie, bo sytuacja jest dynamiczna i trudno przewidzieć sytuację w bliższej i dalszej perspektywie. Jeszcze w początkowej fazie inwazji Rosji wywiad estoński wskazywał, że jednym z celów ataków bombowych lub rakietowych w Ukrainie może być położona obok Nadwórnej rafineria ropy naftowej. Zagrożenie to nadal istnieje.

Brak bomb i strzałów nie oznacza, że Nadwórna wolna jest od dramatycznych skutków wojny. W armii ukraińskiej służą mieszkańcy, kryzys gospodarczy wywołany wojną dotyka wszystkich, ludność uciekając przed zagrożeniem, przemieszcza się w bezpieczniejsze regiony kraju lub za granicę. Szacuje się, że do końca ubiegłego tygodnika polsko-ukraińską granicę przekroczyło ponad 900 tysięcy uchodźców. Choć pierwsza fala uciekinierów osłabła, to przebywający w środkowej i wschodniej części Ukrainy korespondenci wojenni informują, że formują się nowe, duże kolumny uchodźców, uciekających przez skutkami nowej taktyki wojsk rosyjskich, rakietowego i artyleryjskiego atakowania dzielnic i osiedli mieszkalnych (oficjalna propaganda Kremla informuje, że niemal cała infrastruktura wojskowa Ukrainy wskutek precyzyjnych ataków, została już zniszczona).

Dary z Prudnika dotarły do granicy państwa, skąd zostały odebrane przez transport z Nadwórnej (sobota 5 marca). Wyładowane został w miejscowym urzędzie, gdzie zostały posortowane i rozdysponowane.

Mer Nadwórnej Zinowij Andrijowicz na gorąco dziękował miastom partnerskim za udzielaną pomoc, czeskiemu Karniowowi (Krnov), Prudnikowi, Powiatowi Prudnickiemu, miejscowości w Rumunii oraz imiennie Grzegorzowi Zawiślakowi, Radosławowi Roszkowskiemu, Franciszkowi Fejdychowi i Wandzie Jakimko.

Burmistrz Grzegorz Zawiślak rozmawiał w sprawie pomocy Ukraińcom z włodarzami miast partnerskich Prudnika we Włoszech – San Giustino i Niemczech – Northeim, którzy już zadeklarowali wsparcie.

Dary do granicy przetransportowane zostały przez prudnicką firmę TaBet, która od początku inwazji Rosji, zaangażowała się w pomoc Ukraińcom.

– Kochani prudniczanie, serdecznie dziękuję za włączenie się w pomoc dla uchodźców – komentowała w niedzielę w mediach społecznościowych Wanda Jakimko. – Pierwsza rodzina, która do nas trafiła była to matka z pięciorgiem dziećmi. To dzięki staroście znalazły dach nad głową w „Oazie”. Za nimi dotarły następne osoby. To Wy, bezimienni, zakupiliście im potrzebne rzeczy, buty, bieliznę, ubrania, nie patrząc ile co kosztuje. Do punktów zbiórki darów przynosiliście wszystko, co na Ukrainie jest potrzebne. Pan burmistrz i starosta aktywnie włączyli się w akcję organizując zbiórkę . Na Ukrainie, w naszym mieście partnerskim, jest już pierwszy transport darów. W organizację zajęć dla dzieci włączyły się kluby sportowe, organizacje miejskie i powiatowe, stowarzyszenia. I jeszcze wielu ludzi. Tym wszystkim należą się wielkie dzięki, macie WIELKIE SERCE, bo wasze działania idą bezinteresownie, prosto z potrzeby i serca.

To dopiero początek akcji pomocy Ukrainie i uchodźcom. Na poziomie państwa wdrażane jest wsparcie systemowe. Nieustannie bardzo ważna jest pomoc mieszkańców i przekazywanie darów w punktach odbioru (ich listę publikuje „Tygodnik Prudnicki”). Przed ich przekazaniem należy zorientować się, co jest potrzebne. Dobrym rozwiązaniem może być uruchomienie patronatów darczyńców nad konkretnymi rodzinami uchodźców. Zresztą już takie rozwiązania są praktykowane.

– Spotkałem się z tą rodziną. Bardzo mili ludzie. Przekazałem im trochę rzeczy na już, dałem też parę groszy. Każdy ma przecież jakieś własne potrzeby. Będę ich odwiedzał co jakiś czas i pytał, czy czegoś nie potrzebują. Musimy sobie pomagać – mówi prudnicki przedsiębiorca, który prosił o zachowanie swoich personaliów do wiadomości redakcji.

Lokalna pomoc realizowana jest na miarę potencjału miejscowych społeczności. Największy ciężar pomocy uchodźcom wzięły na swoje barki miejscowości przy głównych szlakach komunikacyjnych w południowo-wschodniej Polsce oraz największe ośrodki miejskie, które są nie tylko miejscem docelowym pobytu uchodźców, ale i punktami dyslokacji w ich dalszej drodze.


Z UKRAINY

Apel mera Nadwórnej Zinowija Adrijowicza

Drodzy Europejczycy, miasta partnerskie, przedstawiciele biznesu i diaspory ukraińskiej, wszyscy Ukraińcy, którzy mieszkają poza naszymi granicami!

Wiem, że zdajecie sobie sprawę, że nasi żołnierze walczą za nasz kraj, a tym samym za całą Europę. Za pokój dla wszystkich krajów europejskich i na całym świecie, za życie dzieci, za równość, za demokrację, za swoją ziemię i wolność.

Prosimy o udzielenie pomocy, której potrzebują nasi obywatele, a co najważniejsze nasze wojsko.

Lista potrzebnych rzeczy i szczegóły:

• Kamizelki pancerne poziomu 4;

Stacje radiowe są przenośne;

• kaski kevlarowe;

• kamizeli kuloodporne;

rękawice taktyczne;

okulary taktyczne;

urządzenia noktowizyjne;

• latarki;

• generatory elektryczne;

• piły łańcuchowe;

• nożyce hydrauliczne;

• lewarki hydrauliczne;

• Apteczki pierwszej pomocy.

WPŁATY BANKOWE

Privatbank

Odbiorcą wpłat jest Nadworniańsko-Jaremczańskie Stowarzyszenie Żołnierzy ATO

WALUTA HRYWNA

IBAN – UA963366770000026001052528187

26001052528187

RNOKPP – 2959714697

WALUTA DOLAR

UA0633667700000260052528599

UA653366770000026039052504270

WALUTA EURO

UA733366770000026006052534154

UA143366770000026039052506546

Ukraina jest i zawsze będzie! Ponieważ to jest nasza ziemia!

Jesteśmy silni! Jesteśmy Ukraińcami!

Z wdzięcznością i szacunkiem,

Zinowij Andrijowicz

mer Nadvirny


PUNKTY INFORMACYJNE DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY I ICH OPIEKUNÓW

POWIAT PRUDNICKI

Starostwo Powiatowe, ul. Kościuszki 76

tel. 784 973 585

GMINA PRUDNIK

Gminne Centrum Reagowania i Porządku Publicznego – Urząd Miejski, ul. Kościuszki 3

tel. 77 406 62 00

GMINA GŁOGÓWEK

Urząd Stanu Cywilnego – ratusz, Rynek 1

tel. 77 406 99 08

GMINA BIAŁA

Urząd Miejski, Rynek 1

tel. 602 258 106 lub 77 438 85 43

GMINA LUBRZA

Urząd Gminy, ul. Wolności 73

tel. 77 407 46 50

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here