Bon turystyczny nie kończy się w marcu

0
(fot. Andrzej Dereń)

Po feriach zimowych opolskie rodziny ciągle mają do wykorzystania w całości lub częściowo prawie 54 tysięcy polskich bonów turystycznych. Za rekreację i wypoczynek można rozliczać się bezgotówkowo w formie bonu do końca września tego roku.

Kolejne wakacje z bonem

Wstępne założenia pozwalały na płatność polskim bonem turystycznym do końca marca 2022 r. Ustawodawca zdecydował o wydłużeniu terminu ważności o kolejne pół roku. Dlatego podczas następnych letnich wakacji będzie można regulować nim należności za m.in. imprezy turystyczne i usługi hotelarskie.

– Opolskie rodziny miały do dyspozycji prawie 96 tysięcy bonów turystycznych. Z tej puli aktywowanych zostało niemal 72 tysiące, a 42 tysiące bonów rodzice i opiekunowie z regionu zrealizowali całkowicie. Na każde dziecko przypada jeden bon turystyczny, a jego wartość to 500 złotych. Stawka bonu jest podwojona, gdy świadczenie wychowawcze jest przyznane na dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

30 tysięcy firm i przedsiębiorstw

W całym kraju rodzice i opiekunowie mają do dyspozycji ponad 4,3 mln bonów, a wartość transakcji zrealizowanych tym bezgotówkowym środkiem przekroczyła w połowie marca 2,1 mld zł. Mieszkańcy Opolszczyzny zrealizowali płatności bonem na kwotę ponad 46 mln zł. 

W ostatnich tygodniach w województwie opolskim zwiększyła się liczba podmiotów, które przystąpiły do programu Polski Bon Turystyczny. Obecnie to 309 przedsiębiorstw i operatorów turystycznych. W 224 z nich klienci rozliczali się już w formie bonu, a wartość transakcji dla podmiotów turystycznych w regionie przekroczyła 18,5 mln zł. U opolskich przedsiębiorców z branży turystycznej zrealizowano ponad 28,2 tys. bonów. Dotychczas w całym kraju płatność bonem umożliwiło nieco ponad 30 tys. podmiotów turystycznych.

Aby skorzystać z bonu turystycznego, wystarczy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Trzeba też aktywować bon. Można to zrobić w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanymi feriami czy wakacjami.

Bonu nie można wymienić na gotówkę ani na inne środki płatnicze. Świadczenie w formie bonu przysługuje niezależnie od poziomu przychodów rodziców lub opiekunów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here