Trzynasta emerytura „na rękę” – 1217,98 zł. W kwietniu wypłaty

0

W kwietniu opolski Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał trzynastą emeryturę. Świadczeniobiorcy w regionie otrzymają pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. W tym roku „dodatkowa” emerytura to „na czysto” 1217,98 zł.

Zgodnie z ustawą trzynastki będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2022 r. jest to 1338,44 zł brutto. Świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie trzynastki.

– Trzynaste emerytury trafią w kwietniu do ponad 262 tysięcy klientów obsługiwanych przez oddział ZUS w Opolu. Około 60 tysięcy odbiorców to osoby, które były aktywne zawodowo nie tylko w Polsce ale też za granicą, głównie w Niemczech. Emerytury będą dostarczane przekazami pocztowymi oraz przelewane na rachunki bankowe. Prawie 21 tysięcy dodatkowych rocznych świadczeń wypłacimy klientom, którzy mieszkają poza Polską – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

W tym roku trzynasta emerytura jest nieopodatkowana, a ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł. Stąd trzynastka netto wyniesie 1217,98 zł. Ministerstwo Finansów jednorazowo zaniechało poboru podatku ale jest ono ostateczne. To znaczy, że podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Zaniechanie nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata.

Zgodnie z przepisami, trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS. W 2022 r. emerytury i renty wzrosły o 7 proc. W tej sytuacji kwota minimalnej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty socjalnej wzrosła do 1338,44 zł, czyli o prawie 90 zł.

Kwota minimalnej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła do 1003,83 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrosło do 1350,70 zł. Dodatek pielęgnacyjny wzrósł do 256,44 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here