Bieg „Tropem Wilczym” – „Biegniemy, Ukraino, z pomocą!”

0

Chłodna pogoda nie zniechęciła uczestników prudnickiej edycji Biegu „Tropem Wilczym”. W rywalizacji wzięło udział 61 osób, w tym dzieci i młodzież, które kilka dni temu przyjechały do Prudnika z Ukrainy. Ogólnopolski organizator biegów poświęcił tegoroczną edycję wydarzenia pomocy Ukrainie („Biegniemy, Ukraino, z pomocą!”).

Choć w biegu wynik nie był istotny, a pamięć o dramatycznych wydarzeniach połowy XX w., to warto odnotować tych najlepszych. W rywalizacji na 5 km nie było zaskoczenia, najszybciej metę przekroczył prudnicki mistrz biegów przełajowych – Przemysława Marciniak. Przebiegnięcie trasy z krótkim, choć stromym podbiegiem na Okopową (388 m n.p.m.) zajęło mu tylko 19 minut i 39 sekund. Ponad trzy minuty później na metę dotarł Darek Czernek (Gogolin, 22:46), a trzeci również reprezentant ziemi prudnickiej – Piotr Sedalczek (Lubrza, 24:02). Wśród kobiet najszybsza na tym dystansie była Barbara Uglis z Bielic (28:47).

Na dystansie 1963 m najszybsza była 13-letnia Weronika Szopa (Moszczanka) reprezentująca barwy głuchołaskiego klubu Juvenia (7:41). W gronie panów pierwszy linię mety przekroczył Kamil Dominiak (Prudnik, 9:15).

– Cieszę się, że udało się zrealizować bieg w terminie, w marcu. To prawda, że jest zimno, ale taka pogoda przyciąga najwytrwalszych, tych którzy pamiętających o tych, którzy walczyli o Polskę. Poprzez ten bieg dajemy w sposób aktywny świadectwo pamięci o tamtych czasach – mówi „TP” obecny na starcie biegu burmistrz Grzegorz Zawiślak.

W rywalizacji wzięła udział kilkuosobowa grupa ukraińskich uchodźców – dzieci i młodzieży, którzy kilka dni temu przybyli do Prudnika.

– To, co się aktualnie dzieje, przywołuje w pamięci 1920 rok, kiedy walczyliśmy z sowiecką nawałą. Dziś Ukraina robi to samo. Wtedy był „cud nad Wisłą”, miejmy nadzieję, że teraz będzie „cud nad Dnieprem” i powstrzymają tę hołotę. Miejmy też świadomość, że każda wojna niesie ofiary z obu stron. To była ofiara złożona przez naszych bohaterów po wojnie, a obecnie przez Ukraińców. Miejmy nadzieję, że doprowadzi to do lepszych czasów – dodaje burmistrz.

Organizatorem biegu była Agencja Sportu i Promocji w Prudniku.

Wieczorem fotorelacja z biegu ukaże się na profilu Tygodnik Prudnicki / TerazPrudnik.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here