Prudnik solidarny z Ukrainą. Burmistrz deklaruje pomoc. Rafineria w Nadwórnej może być celem ataku Rosji

1
(fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy, lic. CC BY-SA 2.0)

Dziś rano rosyjskie i białoruskie wojska zaatakowały Ukrainę, kontynuując rozpoczętą w 2014 roku agresję na sąsiednie państwo.

Przed południem Rada Miejska w Prudniku jednomyślnie przyjęła wprowadzoną „na gorąco” uchwałę o wyrażeniu solidarności z Ukrainą i narodem ukraińskim (treść poniżej). Burmistrz Grzegorz Zawiślak wyraził gotowość niesienia pomocy Ukrainie.

– Ta sytuacja jest bezprecedensowa – mówił burmistrz. – Nie możemy się na to zgodzić i musimy protestować.

Radni chwilą ciszy uczcili ofiary rosyjskiej agresji.

Prudnik i okolice łączą szczególne stosunki z Ukrainą, ponieważ stamtąd w większości pochodzą potomkowie mieszkańców dawnych ziemi II RP. Na Ukrainie znajduje się partnerskie miasto Nadwórna (Nadvirna) i też do niego skierowana zostanie treść uchwały. Od lat mieszkańcy Ziemi Prudnickiej (i dalszych terenów) wspierają akcjami pomocowymi obywateli ukraińskich polskiego pochodzenia zamieszkałych w Nadwórnej i okolicy oraz tamtejsze ośrodki społeczne i medyczne.

Mimo, że Nadwórna oddalona jest od granic z państwami – agresorami, to wskazuje się ją jako jeden z celów ataków strategicznych na terenie Ukrainy. Chodzi o zniszczenie miejscowej rafinerii ropy naftowej. Dane na ten temat opublikowały kilka dni temu służby wywiadowcze Estonii.

Strategiczne cele wskazane na Ukrainie przez estońskie służby (il. valisluureamet.ee, Estońskie Służby, wp.pl)

Wojewodowie zwrócili się do samorządów o wskazanie obiektów, gdzie mogliby przebywać uchodźcy z Ukrainy. Burmistrz odpowiedział, że obecnie nie ma takich lokali, natomiast wskazał, że w przypadku potrzeb w tym zakresie, samorząd jest w stanie je przygotować.

Temat jest otwarty.

TREŚĆ UCHWAŁY:

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W PRUDNIKU

z dnia 24 lutego 2022 r.

w sprawie wyrażenia solidarności z Ukrainą i Narodem Ukraińskim

Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 18 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2021 poz. 1372 i poz. 1834) Rada Miejska w Prudniku uchwala, co następuje:

§ 1. W obliczu działań wojennych rozpoczętych przez Federację Rosyjską, przeciwko Ukrainie – Rada Miejska w Prudniku wyraża solidarność z Narodem Ukraińskim, dla którego niepodległość i integralność terytorialna ich Ojczyzny winny być niezbywalnym prawem do samostanowienia. W tym trudnym i niezrozumiałym czasie, pozostajemy w nadziei z mieszkańcami partnerskiego miasta Nadwórna, że nieodległa przyszłość przyniesie Ukrainie oraz światu pokój. Zapewniamy o naszym wsparciu i gotowości do niesienia pomocy.

§ 2. Niniejszą Uchwałę przekazuje się Radzie Miejskiej Nadwórnej.

§ 3. Wykonanie Uchwały powierza się Przewodniczącej Rady Miejskiej w Prudniku.

1 KOMENTARZ

  1. Szaleniec z Kremla terroryzuje świat, a świat zbiera razy i myśli. czy po sprzedaniu Ukrainy ów szaleniec się uspokoi. Nie, będzie straszył dalej, bo już nie ma odwrotu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here