Uchodźcy wojenni już w drodze

3
(fot. pixabay.com)

Jeszcze tej nocy na ziemię prudnicką mają przybyć pierwsze ofiary barbarzyńskiej napaści putinowskiej Rosji. Przyjmie ich gmina Głogówek. – Konwój zorganizowany przez ludzi dobrej woli z naszego miasta właśnie ruszył po grupę uchodźców na polsko-ukraińską granicę – poinformował magistrat.

Świetlice na Oraczach i Winiarach w Głogówku oraz w Leśniku, mogą przyjąć 26 osób – mówił już wcześniej „TP” Jarosław Jurkowski, rzecznik burmistrza. – Możemy zapewnić im dach nad głową, łóżka i pościel, wyżywienie, opłacić media. Obecność uchodźców na pewno zmobilizuje również nasze społeczeństwo, które ma dużo współczucia dla osób potrzebujących pomocy i też nie zostawi ich samym sobie.

Samorząd powiatowy w odpowiedzi na apel wojewody o przekazanie listy obiektów, które w krótkim czasie mogłyby zostać przystosowane do zakwaterowania uchodźców, wstępnie wskazał budynek po byłym oddziale Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa przy ul. Armii Krajowej.

– Rozmawiamy także z hotelarzami – informował na dzisiejszej sesji RP starosta Radosław Roszkowski. – Mamy również plany, zgodnie z sugestią radnego Dragomira Rudego, aby przeznaczyć czasowo były Dom Dziecka w Głogówku na potrzeby matek z dziećmi z partnerskiego regionu Nadwórna oraz Stanisławowa. Jednak na pierwszy rzut raczej hotele, bo też jest taka sugestia wojewody.

Burmistrz Prudnika stwierdził, że obecnie nie ma takich lokali, natomiast wskazał, że w przypadku potrzeb w tym zakresie, samorząd jest w stanie je przygotować. (AKTUALIZACJA: 26.02, godz. 9.00) Grzegorz Zawiślak przekazał nam przed chwilą, że gmina jest gotowa na przyjęcie kilkuset uchodźców. Już wcześniej wyznaczył Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Dąbrówka” oraz hale sportowe. Przygotowywane są też mieszkania. Swoją niepełną wypowiedź z sesji Rady Miejskiej tłumaczy nieprecyzyjnie postawionym pytaniem przez służby wojewody.

Z bialskiego magistratu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

– Gmina Lubrza nie posiada w swoich zasobach budynków, które mogą być wykorzystywane do zapewniania miejsc noclegowych dla zwiększonej liczby cudzoziemców. Nie mamy też możliwości kwaterowania osób w obiektach OSP – poinformowała sekretarz Wioletta Astramowicz-Ceglarz.

Późnym popołudniem włodarze wszystkich naszych samorządów wydali wspólny komunikat.

– Osoby fizyczne, firmy i instytucje zainteresowane udzieleniem pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy proszone są o jej zadeklarowanie we właściwych terytorialnie urzędach gmin lub starostwie powiatowym. Pozwoli to na zwiększenie skuteczności i efektywności wsparcia. Samorządy Ziemi Prudnickiej podjęły już działania zmierzające do sprawnego rozlokowania osób potrzebujących pomocy. Wszelkie przejawy Państwa zaangażowania są dla nas i dla osób dotkniętych dramatem wojny ogromnym wsparciem. Dziękujemy! – oto jego treść.

3 KOMENTARZE

  1. Nasz burmistrz Prudnika gówno umie załatwić ale jak ktoś załatwi to on sobie chętnie pstryknie kilka zdjęć że niby załatwił podpiać się pod czyjeś w tym jest najlepszy. Brak słów

    • szacunek piszesz prawde Powiaty wkolo buduja domy ile juz mieszkan powstalo w Nysie Brzegu cale osiedla a w Prudniku zero.Burmistrz do wymiany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here