Dwie wieże, mur obronny, zieleńce i ścieżki spacerowe

13
(fot. Gmina Biała /GCK)

Prawdopodobnie tak wieloelementowej i jednorazowej inwestycji dotyczącej zabytków jeszcze powiecie prudnickim nie było. W ramach projektu „Modernizacja infrastruktury turystycznej Gminy Biała poprzez remont miejskich obiektów zabytkowych” lokalny samorząd odnowi część murów obronnych, zaadaptuje na potrzeby turystyczne dwie wieże oraz utworzy specjalne ścieżki. To wszystko jeszcze w 2022 roku.

W ubiegłym tygodniu, z udziałem wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego, burmistrz Edward Plicko podpisał umowę z wykonawcami inwestycji na kwotę 7,3 mln zł. Wydarzenie odbyło się ze szczególną pompą, ponieważ bialskie zadanie jest pierwszą inwestycją w województwie opolskim realizowaną z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych.

Pierwsza część zadania będzie polegała na remoncie i odtworzeniu blisko 190-metrowego odcinka miejskich murów obronnych znajdujących się przy ulicach Kościuszki i Wałowej. W ciągu murów o wysokości od 2,5 do 5,5 m znajdują się trzy półokrągłe baszty. Specjaliści określają ich wiek na schyłek XIII oraz XIV wiek (z późniejszymi przebudowami i uzupełnieniami), co oznacza, że mogą się równać „stażem” prudnickiej Wieży Woka. Obecny stan muru ocenia się od średniego do bardzo złego.

– Myślę, że jesteśmy jednym z nielicznych miast, w których zachowały się takie mury, więc w sposób szczególny powinniśmy o nie zadbać, aby dalej mogły cieszyć następne pokolenia – mówi burmistrz Plicko.

Fragment wschodniego odcinka miejskich murów obronnych Białej (fot. Andrzej Dereń)

Celem drugiej części projektu będzie remont i zmiana sposobu użytkowania wieży ciśnień z pocz. XX w. przy ul. Wodociągowej w Białej wraz z zagospodarowaniem sąsiedniej działki. W wieży odtworzone zostaną stare urządzenia pozwalające lepiej zrozumieć funkcjonowanie wieży ciśnień. Obiekt zostanie podświetlony od zewnątrz.


Trzecia część projektu dotyczyć będzie renesansowej Wieży Wodnej. Co prawda została ona odnowiona, ale celem obecnego zdania będzie udostępnienie jej wnętrza (np. na wystawy) oraz utworzenie platformy widokowej na szczycie.

Czwarty element projektu to wykonanie 350-metrowej ścieżki z oświetleniem, która prowadzić będzie od budynku Gminnego Centrum Kultury do wieży ciśnień. Piąta część projektu to budowa ścieżki wzdłuż części odnowionych murów obronnych, utworzenie mini parku oraz remont istniejących chodników.

Zakończenie inwestycji zaplanowano jeszcze w 2022 roku.

Wykonawcą remontu muru, adaptacji wież oraz ścieżki do wieży ciśnień będzie Spółka Budowlana Jan Serafin, Marek Janik z Nysy, a budową ścieżki i zagospodarowaniem terenów zieleni przy ul. Wałowej zajmie się lokalna firma z Radostyni Zbigniewa Dwornickiego. Dokumentację projektową przygotowała firma F.C Usługi Projektowe Wielobranżowe Franciszek Czerwiński.

Więcej o zakresie poszczególnych części zadania będzie można przeczytać w numerze 5/2022 „Tygodnika Prudnickiego” z 2.02.2022 r.

13 KOMENTARZE

 1. Brawo. Dzięki PiS tyle wspaniałych rzeczy powstaje. Ledwie 7 lat rządów PiS a zrobili więcej niż inni od wojny. Jakoś na wszystko stać Polaków dzięki PIS. Nowy Polski Ład to ogromny sukces Pana Premiera Mateusza Morawieckiego. W Polsce naprawdę żyje się lepiej. Brak bezrobocia. Piękne programy socjalne. Już nie 13sta a nawet 14sta emerytura. Czyste powietrze. Nowe auta na ulicach. Ogólnie pojęty dobrobyt. Dziękujemy.

  • Przestań, bo inni są gotowi pomyśleć, że to nie sarkazm. 😉 Właściwie to nie żadna łaska tego, czy innego rządu, tylko ciężko zapracowana kasa z naszych podatków.

 2. W okolicy tych starych murów jest prywatny dom,i tam zawsze musi być ładnie. Musi być odśnieżone,musi być nowy asfalt,i muszą być wyremontowane mury. Po co odnawiać budynki komunalne,lepiej wystawić na sprzedaż. W Białej priorytetem jest sponsorowanie życia alkoholikom i robienie szumu medialnego że to pomoc potrzebującym.

 3. Z tych resztek wiez lupinowych, i czterech odcinkow murow , Carcassonne juz raczej nie zrobia, dobrze ze pomyslano o wiezy cisnien i wiezy wodnej, dawno powinny dostac drugie zycie.

  • Carcassone to nie będzie, ale mury zachowały się na długich odcinkach, a takich rzeczy nie ma zbyt wiele miast, bo wszędzie je wyburzono. Za to wież ciśnień wszędzie jest pełno. Ale nie ma o co kruszyć kopii, bo odnowią wszystko, a dostęp do wieży wodnych zwykle jest niemożliwy. A w Białej będzie to i to.

 4. Dokumentację projektową przygotowała firma której właściciel przypadkiem mieszka w sąsiedztwie murów i terenów zielonych na ul. Wałowej . Pytanie czy robią to dla siebie czy dla mieszkańców,za pieniądze unijne ? Drugi przypadek,że wszyscy tam mieszkający pracują dla gminy. Dużo tych przypadków. No cóż,są ważni i ważniejsi mieszkańcy.

 5. Mury obronne w Białej są też w okolicy zamku,ciekawe czy w tym miejscu też będzie przeprowadzona renowacja. Zadbane zabytki to wizytówka miasta.

  • Postęp jest. Zdaje się, że jeszcze za kadencji ś.p. burmistrza Hindery odnowiono pierwszy odcinek przy Szkolnej. Obecny burmistrz zabiera się za mur przy Wałowej i za kościołem ewangelickim. Zostaną jeszcze odcinki przy kościele i obok zamku jak piszesz i będzie komplet. Na Górze Wolności mogliby pobawić się w jakąś fajniejszą rekonstrukcję z racji, że była tam brama miejska.

   • Wszystko pięknie,tylko że mury przy ul. Wałowej i za kościołem ewangelickim przylegają bezpośrednio do działki której właścicielem jest człowiek przygotowujący dokumentację projektową. Musi mieć ładnie koło domu,i pewnie dlatego tam robią w pierwszej kolejności. W okolicy zamku,nie mieszka żaden z urzędników gminnych więc tam już nie musi być tak ładnie.

 6. Ciekawe czy Biala, zdobedzie srodki na wywlaszczenia wlasciciela z Zamku Pruszkowskich, ktory specjalnie sie nim nie przejmuje, szkoda zeby skonczyl jak ten w Lace Prudnickiej!!

  • To zależy, jaki jest kontakt z właścicielem. Jeśli płaci podatki, a dach się nie wali, to nie ma powodów do wywłaszczenia. Oczywiście też bardzo żal, że nic tam się nie dzieje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here