Burmistrz Bujak źle ocenia sejmową poprawkę w sprawie języka mniejszości

2

Na falach Radia Opole burmistrz Głogówka Piotr Bujak negatywnie odniósł się do sejmowej poprawki polegającej na obcięciu 40 mln na naukę języków mniejszości i przeznaczenia ich na finansowanie nauki języka polskiego w Niemczech.

– Sceptycznie patrzę na te działania ze strony rządzących, oceniam je źle – powiedział w rozmowie z Janem Poniatyszynem burmistrz Bujak. – Uważam, że wylewamy w pewnym sensie dziecko z kąpielą, bo nauczanie języka mniejszości narodowej, w tym wypadku języka niemieckiego, ma swoją wartość. W przypadku mojej gminy tym nauczaniem objętych było 600 uczniów i w ubiegłym roku ta kwota subwencji wynosiła 1 mln 900 tys. złotych.

Zdaniem burmistrza powinno się utrzymać dotychczasowe finansowanie. Nauczanie to dodatkowe kompetencje językowe dzieci i młodzieży, które później lepiej wchodzą na rynek pracy, również w firmach niemieckich, inwestujących w Polsce. Burmistrz liczy, że spodziewana, negatywna reakcja senatu i powrót ustawy do sejmu, pozwolą zrewidować wcześniejszą decyzję.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here