Nowy numer „Tygodnika Prudnickiego” do kupienia już od środy (12 stycznia)

3

Stypendia, które ominęły naszą młodzież. Zarząd Województwa Opolskiego uhonorował stypendiami wyróżniających się uczniów. Okazuje się, że na obszernej liście 275 utalentowanych młodych ludzi są tylko dwie uczennice z jednej szkoły w powiecie prudnickim. Dla przykładu w szkołach w małej Praszce – 14. Czy mamy mało utalentowaną młodzież? A może ktoś zawalił się postarał się, by uhonorować najzdolniejszych uczniów? O czym jeszcze można przeczytać w pierwszym w tym roku wydaniu „Tygodnika Prudnickiego” piszemy poniżej (12 stycznia):

 • Walczą o odzyskanie środków na naukę. W grudniu ubiegłego roku wolą polityków Zjednoczonej Prawicy zmniejszone zostały środki n a edukację języka mniejszości w Polsce. Na Śląsku, wbrew temu, co się podkreśla, sprawa dotyka nie tylko dzieci pochodzenia niemieckiego, ale również polskiego.
 • Inwestycje: Chodnik w Racławicach i dwie drogi na Opole. W tym roku czekają nas utrudnienia na drogach z Prudnika i Głogówka w kierunku Opola.
 • „Mak” już otwarty. W poniedziałek 10 stycznia na terenie parku handlowego w Lubrzy otwarto lokal gastronomiczny McDonald’s.
 • Nie osiem, a dziesięć lat za kratami. Wrocławski Sąd Apelacyjny podwyższył wyrok dla Arkadiusza Ż., narkotykowego bossa z Prudnika.
 • Głogówek: Przepłacili za bałwana i inne świecidełka? Rozrzutność zarzuca burmistrzowi Głogówka członek Zarządu Powiatu Prudnickiego. Dragomir Rudy uważa, że gmina przepłaciła kilkadziesiąt tysięcy złotych za świąteczną iluminację. Do sprawy odniósł się głogówecki magistrat.
 • Dużo drożej na drodze. Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów. O surowości zmienionych przepisów przekonali się już pierwsi kierowcy.
 • Wypadek: Bez szans w zderzeniu z tirem. Siedemdziesięcioczteroletni mężczyzna stracił życie na obwodnicy Lubrzy.
 • Rok 2021 na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Ponad 550 zgłoszeń na terenie powiatu prudnickiego odnotowali policjanci w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
 • Zmarł Tadeusz Płonka. Zmarł pułkownik Tadeusz Płonka, wojskowy, społecznik, zasłużony działacz Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
 • Prudniczanie we Wrocławiu: Browar Stu Mostów wszedł na Świdnicką. Pochodzące z Prudnika małżeństwo Arletty i Grzegorza Ziemianów rozwija swój piwny biznes we Wrocławiu. Będąc w okolicach tamtejszego rynku warto wstąpić do ich nowego lokalu przy ul. Świdnickiej.
 • Kolorowe wystawy miejskich kwiaciarni. Maria Leniar pisze o pozytywnym wpływie na nasze otoczenie dekoracji miejskich kwiaciarni.
 • Biała: Koncert kolęd, przedstawienie jasełkowe i orszak Trzech Króli. Z udziałem artystów związanych z krakowską Piwnicą pod Baranami w Białej odbył się koncert kolęd i tradycyjny już w tej miejscowości orszak Trzech Króli ulicami miasta.
 • Seniorzy: Audyt, wybory i plany. Takie były podstawowe cele walnego zebrania członków Stowarzyszenia Uniwersytetu Złotego Wieku „Pokolenia”.
 • Wigilie nie tylko seniorów. Członkowie Klubu Seniora „Ławeczka” w Prudniku mają za sobą pierwszą wigilię. Podobne, uroczyste zorganizowali również członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Prudniku oraz Uniwersytetu Złotego Wieku Pokolenia.
 • Przytulanie się do drzew a dendroterapia. O niedocenianej roli drzew w naszym codziennym życiu pisze biolog Karol Koziarowski.
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szybowicach: Miesiąc pełen sukcesów. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Szybowicach w grudniu odnieśli liczne sukcesy w konkursach ogólnopolskich i wojewódzkich.
 • Kultura: Wszystko jest możliwe. 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego w Domu Kultury w Głogówku odbył się charytatywny koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu artystów z terenu gminy i nie tylko.
 • Sport (piłka nożna): Wywiad z trenerem Pogoni Łukaszem Kabaszynem. głównym i nadrzędnym naszym celem jest wprowadzenie do zespołu naszej uzdolnionej młodzieży i promocja klubu poprzez grę miejscowych zawodników – mówi trener Pogoni Prudnik Łukasz Kabaszyn.
 • Sport (koszykówka): Nie chcę składać żadnych deklaracji. Po zakończonym, zwycięskim meczu Pogoni Prudnik z Doralem Kłodzko, kibice zorganizowali niespodziankę obchodzącemu 45. urodziny Grzegorzowi Mordzakowi. Z prezentem pospieszyła również redakcja „Tygodnika Prudnickiego”.
 • Sport (piłka nożna): Pogoń na półmetku sezonu. Swoją dobrą grą jesienią w sezonie 2020/2021 piłkarze Pogoni Prudnik rozbudzili nadzieje kibiców na oczekiwany powrót do 4. ligi.

>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<

3 KOMENTARZE

 1. Jesli chodzi o mniejszosc niemiecka, to mnie ona nie przeszkada. Ale, po co w ogole funkcjonuje ta mniejszosc niemiecka i co to dokladnie jest?. Bedac w Niemczech nie slyszalam nigdy o mniejszosci polskiej, po za tym mniebi gosci, ktorzy do mnie przyjezdzaja, bardzo czesto i to bardzo draznia te nazwy miejscowosci dwujezyczne, po co to ? Hallo tu jest Polska , niczego to nie wnosi. Wiem tylko, ze mieszkam w Prudniku dojezdzalam do pracy w tak zwanej niemieckiej malej miejscowosci( jak to Polska) ciezko bylo cos zalatwic czegos sie dowiedziec., i dowiedzialam sie od zyczliwej osoby, ze ja nie jestem ich i bedz mnie tak traktowac.

  • Mniejszość polska w Niemczech może nie być znacząca, za to jest duża na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Nie wiem, jak z nazwami miejscowości, ale np. na Litwie w miejscowościach z mniejszością polską funkcjonują dwujęzyczne nazwy ulic – po polsku i po litewsku.

 2. Tablice dwujezyczne miejscowosci w polsce: 827-Kaszubskie, 359-Niemieckie, 30-Litewskie, 27-Bialoruskie,9-Lemkowskie. Kto by pomyslal ze Kaszeba na pierwszym miejscu ,o dotacje jednak nie „skomla” , chociaz to juz jezyk prawie martwy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here