Patronat TP: Ponad czterdzieści wspomnień z przesiedleń. Jest już nowa książka!

1

„Wszystko jest, tylko ludzi nie ma. Przesiedlenia w latach 1945-1947 we wspomnieniach mieszkańców Ziemi Prudnickiej” – to tytuł najnowszej , regionalnej książki.

Długo oczekiwana publikacja Muzeum Ziemi Prudnickiej wydana staraniem Stowarzyszenia „Odnowa Wsi Biedrzychowice” dotrze do szerokiej publiczności w czwartek 27 stycznia 2022 roku. Promocja rozpocznie się o godzinie 19.00 w prudnickim kinie „Diana” na ulicy Mickiewicza 1. Z zastrzeżeniem, że powracająca fala pandemii nie zakłóci zaplanowanych działań. Z tego powodu wprowadziliśmy uprawniające do udziału w tej uroczystości i otrzymania bezpłatnego egzemplarza książki wejściówki, które będą dostępne w Muzeum Ziemi Prudnickiej od dnia 12 stycznia w godzinach otwarcia placówki.

Książka zawiera opracowanie ponad czterdziestu wspomnień przesiedleńców przekazanych z perspektywy dzieci. Większość z nich dotarła w formie ustnej – tylko kilka zostało przez autorów spisanych lub pochodzi od osób w wieku młodzieńczym.

Prof. dr hab. Danuta Kisielewicz w recenzji wydawniczej napisała m.in.: „[…] wspomnienia ukazują historię przesiedleńców  —  zarówno z ziemi utraconej, jak i nowej małej ojczyzny, w której przyszło im żyć. Przywołują pamięć o tych, którzy stracili życie, pokazują, w jaki sposób ich […] doświadczenia życiowe wpłynęły na kształtowanie współczesnego krajobrazu kulturowego powiatu prudnickiego […] i stanowią cenne źródło wiedzy historycznej  i społecznej. […] Wojna jest tragedią nie tyko jednego narodu, lecz wielu. Cierpienia nie da się wartościować. Wspólne doświadczenia zbliżały ludzi, którzy potrafili sobie pomagać, żyć w zgodzie, cieszyć się pokojem i dbać o niego jak o własne życie. Opowiedziane historie uczą pokory i szacunku wobec ludzkich doświadczeń.”

Zachęcamy do zapoznania się z relacjami świadków trudnych czasów przywołujących wiele nieznanych szerzej faktów, szczegółów i opinii o tym, co działo się w naszej małej ojczyźnie wcale nie tak dawno.

Książka została wydana w ramach zadania publicznego „Wspomnienia. Ziemia Prudnicka w latach 1945-1947” dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie „Odnowa Wsi Biedrzychowice”, Muzeum Ziemi Prudnickiej oraz Prudnicki Ośrodek Kultury.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here