Pobierasz podwójne świadczenie? Złóż wniosek do ZUS, by nie zwracać podatku

0
(fot. ZUS)

Do 31 grudnia osoby, które otrzymują równocześnie emeryturę z ZUS i KRUS, bądź osoby samotnie wychowujące małoletnie dziecko, osiągające dochody z pracy i z renty rodzinnej, powinny złożyć wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek przy emeryturze czy rencie. To niezbędne, by w rozliczeniu podatku za 2022 rok nie powstała niedopłata podatku w kwocie do 5100 zł.

Każdy organ rentowy, w tym ZUS z urzędu obniża zaliczkę na podatek o kwotę zmniejszenia. Podatnikowi przysługuje 12 takich ulg w roku, po 425 zł miesięcznie czyli maksymalnie 5100 zł za cały rok. Jeśli senior pobiera jednocześnie emeryturę z ZUS i innego organu rentowego np. KRUS i nie złoży w jednej z instytucji wniosku o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek, to przy rozliczeniu rocznym powstanie niedopłata podatku
w kwocie do 5100 zł, którą trzeba będzie zwrócić Urzędowi Skarbowego. Aby tego uniknąć, warto złożyć w jednej instytucji albo ZUS (druk EPD-18), albo KRUS wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek. Wówczas przy jednym świadczeniu nie będzie stosowana ulga. Świadczenie będzie co prawda niższe o 425 zł, ale nie trzeba będzie zwracać pieniędzy do Urzędu Skarbowego.

Analogiczna sytuacja dotyczy osoby samotnie wychowującej dziecko, która ma dochody z pracy i dochody z renty rodzinnej na małoletnie dziecko. Aby nie powstała niedopłata podatku, osoba taka powinna poinformować pracodawcę o świadczeniu z ZUS lub najbliższy oddział ZUS, aby nie stosował kwoty zmniejszenia przy zaliczce od renty dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here