Nowy czujnik smogu w Prudniku

9
(fot. Gmina Prudnik)

Gmina Prudnik poinformowała w mediach społecznościowych o montażu czujnika powietrza na budynku Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Armii Krajowej (od strony kościoła).

Czujnik należy do systemu Looko2 (obecnie jedyny działający na ziemi prudnickiej) i dane z niego można na bieżąco obserwować w internecie (również poprzez dedykowane aplikacje telefoniczne). Stacja zainstalowana została w ramach programu Life realizowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

Od kilku lat publiczny czujnik jakości powietrza funkcjonuje przy ul. Włoskiej w Prudniku (należy do Powiatu Prudnickiego). Stacja podaje również dane meteorologiczne.

W powiecie prudnickim nie ma obecnie stacji pomiarowej należącej do systemu Państwowego Monitoringu Jakości Powietrza. Są one najistotniejsze dla mieszkańców, ponieważ płynące z nich dane są podstawą do ogłaszania alertów. Najbliższe stacje pomiarowe tego typu znajdują się w: Głubczycach, Zdzieszowicach, Nysie, Opolu i Kędzierzynie-Koźlu. W Prudniku przy ul. Podgórnej znajdowała się czasowo (2019/2020) państwowa mobilna stacja, która „wędruje” na terenie województwa opolskiego i zapewne za kilka lat znów zagości na naszym terenie.

Moda sprzed 2-4 lat na prywatne czujniki jakości powietrza (udostępniane publicznie poprzez Internet) w powiecie prudnickim szybko minęła. Aktualnie nie ma ich w ogóle lub są wyłączone. W systemie Airly działają trzy czujniki w gminie Strzeleczki (Dobra, Steblów, Zielina) i cztery w gminie Walce (Brożec, Kromołów, Walce – 2).

Prudnik wciąż czeka na wygrany przez mieszkańców – uczestników akcji Kręć Kilometry czujnik smogu ufundowany przez Fundację Allegro All For Planet. Mimo, że akcja zakończyła się w 2019 r. (!), to do tej pory urządzenie nie trafiło do miasta. Po raz kolejny wysłaliśmy zapytanie do fundacji w tej sprawie.

Jeśli masz informacje o czujnikach powietrza funkcjonujących w gminach: Biała, Głogówek, Korfantów, Lubrza, Prudnik, Strzeleczki, Walce, z danymi publikowanymi w internecie, daj nam znać w komentarzu pod artykułem!

SPROSTOWANIE [21.11.2021] Urząd Miejski w Prudniku sprostował przekazaną nam wcześniej informację. Zainstalowany przy Pl. Farnym czujnik pochodzi z Fundacji Allegro For Planet, a nie z RPO. Tym nas w końcu nastąpiło długo oczekiwane przekazanie wygranego przez jeżdżących na rowerach prudniczan i sympatyków miasta.

9 KOMENTARZE

 1. Sam czujnik wskaże jakie jest zanieczyszczenie a z domu wyjsc trzeba i nic nie pomoże jak nie bedzie kontroli i kar na spalaczy śmieci ale nikt sie za to nie bierze a uprawnienia do tego mają odpowiednie służby

 2. CO robi Straż Miejska w tym kierunku ? dla przykładu Policjanci prowadzą zajęcia ze społeczeństwem edukując ich pod kątem np. bezpieczeństwa i świadomości zagrożeń ……. SIĘ pytam PONOWNIE co robi Straż Miejska w tym kierunku ? Czy Straż Miejska prowadzi jakieś spoty ? jakieś spotkania edukacyjne w sprawie dbania o czyste powietrze ? jakieś zajęcia uświadamiające ? jakieś szkolenia jak palić i czego nie wolno palić ???? Gdzie jesteście hallo CO ROBICIE W TYM KIERUNKU ?

  • Skoro Straż Miejska która bierze pensje i nic nie robi w tym kierunku aby zminimalizować skutki smogu, to ja za darmo napiszę jak się powinno palić w piecu metodą od góry.

   Aby rozpocząć palenie w piecu od góry, należy uzupełnić palenisko węglem, na nim ułożyć drewno, a na samej górze rozpałkę. Przy takim układzie powietrze wciąż ulatuje ku górze, a żar schodzi ku dołowi, ale dym, który ulatnia się z warstwy zimnego opału, ulega prawie w całości spaleniu.

   Zachęcam do obejrzenia filmu na YT. Wpisz jak palić w piecu metodą od góry!!!!

   • TU sobie obejrzyj film jak palić metodą od góry. Jest to metoda bardziej przyjazna środowisku i bardziej ekonomiczna a przy tym oszczędzasz twoje pieniądze związane z opałem. Dzięki takiej metodzie będziemy zdrowsi i lepiej nam się będzie oddychać w sezonie zimowym

    https://youtu.be/dxipKNx64RA

 3. Czy te czujniki zmiejszą emisję nie to tak jak by było pełno gabinetów lekarskich czy to uzdrowiło by ludzi a c robią służby od tego nie tylko straż miejska ale ochrona środowiska z resztą nikt nie kopci w dzień szkoda pisać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here