Park handlowy już otwarty

20

Od godziny porannych otwarty jest nowy, największy w powiecie prudnickim kompleks handlowy w Lubrzy przy ul. Opolskiej – Premium Park. To drugi obiekt tej marki na ziemi prudnickiej.

Pierwszy powstał w Głogówku, jednak ten w Lubrzy znacznie przewyższa go rozmiarami. Na kompleks składa się kilka budynków oraz obszerne place parkingowe (ponad 500 miejsc) i zaplecza logistycznego.

Powierzchnia handlowa i usługowa Premium Park obejmuje łącznie 11 tys. m kw. Znajdują się tu sklepy takich marek jak:

 • 4F,
 • Biedronka,
 • CCC,
 • Deichmann,
 • Diverse,
 • Kaes,
 • KIK,
 • Martes,
 • Monnari,
 • Neonet,
 • Pepco,
 • Rossmann,
 • Sinsay,
 • Smyk,
 • Tedi,
 • Young Reporter,
 • sklep zoologiczny Leoś,
 • kantor,
 • gastronomia Olimp.

W trakcie budowy są obiekty marketu budowlanego Bricomarché, restauracji McDonald’s i stacji paliw Shell.

Początki inwestycji sięgają 2016 r. Dwa lata później w Urzędzie Gminy w Lubrzy odbyła się konferencja prasowa, podczas której już oficjalnie ogłoszono plan budowy kompleksu handlowego. Realizację prac uzależniano wówczas od przeprowadzenia modernizacji części drogi wojewódzkiej nr 414 na odcinku między Rondem im. S. Szozdy w Lubrzy a Białą. Potem przyszła kolej na kolejne zawirowania rynkowe związane z epidemią koronawirusa. W końcu w lutym już tego roku przystąpiono do budowy.

Podczas symbolicznego otwarcia parku, przedstawiciele inwestora, głównego wykonawcy i samorządów lokalnych – gminnego i powiatowego, nie szczędziły sobie pochwał z powodu wzorcowej współpracy.

– Z miesiąca na miesiąc w Polsce robi się coraz trudniej, jeśli chodzi o prowadzenie biznesu, tym bardziej jest to cenne, że można liczyć na wsparcie – mówił prezes Fortis, Sebastian Wiśniewski, podkreślając przy tym rolę najemców, którzy chętnie weszli w lubrzańsko-prudnicką lokalizację.

– Dla gminy Lubrza to jest inwestycja epokowa, o dużej, miejskiej skali, a przecież to nieduży, wiejski samorząd – dodał wójt gminy Mariusz Kozaczek, zapowiadając działania zmierzające do dalszej rozbudowy kompleksu.

Starosta Radosław Roszkowski wyraził nadzieję, że centrum nie zaszkodzi w znacznym stopniu lokalnemu handlowi: – Liczę na klientów z Czech, do granicy mamy raptem 5 kilometrów, liczę że uda się pogodzić czasem sprzeczne interesy handlu drobnego i wielkopowierzchniowego.

Proboszcz parafii w Lubrzy ks. Piotr Bałos pobłogosławił obiekt przede wszystkim jako nowe miejsce pracy, dodając, że już nie trzeba będzie jeździć na zakupy do Opola, czy Nysy, ale „nawet spacerkiem” tutaj.

Przy powstaniu parku handlowego podkreśla się korzyść dla mieszkańców polegającą na możliwości robienia zakupów na miejscu, zamiast wyjazdów do galerii handlowych w miastach, gdzie takie centra już funkcjonują, np. w Nysie, Kędzierzynie-Koźlu, czy Opolu.

Powstanie parku handlowego to duży zastrzyk finansowy dla samorządy gminy Lubrza, głównie w postaci podatku od nieruchomości. Wójt gminy Mariusz Kozaczek zapowiada przygotowywanie kolejnych terenów inwestycyjnych między parkiem handlowym a zabudowaniami Lubrzy. Docelowo powstanie osobny wyjazd z tego obszaru, aby rozdzielić ruch dla wjeżdżających i wyjeżdżających. Park handlowy to też sporo nowych miejsc pracy dla mieszkańców, głównie z sąsiedniej gminy Prudnik z racji potencjału demograficznego. Mankamentem jest brak połączenia ciągów pieszo-rowerowych między Lubrza a Prudnikiem na odcinku ronda. Aktualnie piesi zmuszeni są do spacerów poboczem oraz do przechodzenia przez jezdnię bez pasów.

Generalnym wykonawcą parku handlowego jest spółka Adamietz ze Strzelec Opolskich, która realizowała m.in. budowę mostu na ul. Batorego oraz I etap przebudowy budynku b. tkalni Dla Henniges.

20 KOMENTARZE

 1. A w Prudniku nima galerii, nima przejścia i infrastruktury do nowej galerii w Lubrzy dla pieszych, nima szkoły dla dzieci z SP1 w której pomieściłby się wszystkie dzieci klas 1-8 (są dwa oddzielne budynki – kpina) a basen to po kiju zrobiony bo nima na nim nawet zjeżdżalni dla dzieci,nima trybun nawet. Nima nawet oświetlenia na święta Bożego Narodzenia na rynku . To Biała się świeci już w święta jak Nowy Jork a w Prudniku na rynku w święta jest jak w pustym chińskim opuszczonym mieście. Ale za to som pomniki i to jest najważniejsze dla świty.

 2. To prawda, chyba byliśmy jednym z ostatnich miast tej wielkości w całej okolicy bez większego centrum handlowego. Szkoda że w Lubrzy, ale to już pytanie do władz miasta kolejnych kadencji, dlaczego tak długo zwlekano. To było nieuniknione, a teraz zamiast mieć podatki u siebie, skorzystała Lubrza.

   • nie ważne czy moje czy twoje ważne żeby wystąpić o tą infrastrukturę dla pieszych. Jeśli są chęci a nie podziały polityczne to wszystko się da.

    • Gmina Prudnik oczywiście może prosić zarządy dróg w Opolu (krajowy lub wojewódzki), żeby rozbudować ich infrastrukturę w gminie sąsiada, ale z pewnością nic nie zrobi, bo to ani nie jej teren, ani własność.

     • Chodnik dla pieszych i chodnik pieszo-rowerowy od strony Prudnika kończą się na granicy miasta. Stoi tam zresztą tablica informująca, że wjeżdża się na teren gminy Lubrza. Od tego miejsca do ronda jest już gmina Lubrza.

 3. Dalej trzeba będzie jeździć do innych miast bo te sklepy nie wiele wnoszą. Słabe marki i nie te co trzeba sklepy. Żadnego taniego odzieżowego sklepu nie ma typu C&A ZARA czy HM lub RESERVED. Ogólnie bardzo słabo.

  • Kto wie może z czasem i te marki wejdą do nowej galerii. Nie od razu Rzym zbudowano. Tam jest dużo terenu, może jeszcze coś dobudują. Z pewnością postawią bricomarche a może i nawet intermarche

  • Ta, a w Opolu nie ma Gucci, Dolce Gabbana i Prada. Ogólnie tam bardzo słabo, dlatego muszę latać do Berlina i Paryża. Bez jaj, zrobili w Lubrzy nowe centrum z nowym markami pod naszym nosem i tylko się z tego cieszyć. To nie Warszawa.

 4. Po co sie nakrecac firmowe nie firmowe, , Brak China market, gdzie prawie wszyscy „przekopuja towar” – spoleczenstwo ubozeje , warstwa srednia nie istnieje!! ( nawet sie rymlo)
  .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here