Pokaz jesiennych stołów

0

Kilkanaście miejscowości zaprezentowało próbkę swoich kulinarnych umiejętności podczas „Pokazu jesiennych stołów”, który odbył się w niedzielę 10 października w Brożcu.

Głównym organizatorem wydarzenia był Związek Śląskich Kobiet Wiejskich, a także Českoveské ženy z Czeskiej Wsi koło Jeseníka oraz Zarząd Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Gminy Walce.

(fot. Andrzej Dereń)

– To wystawa jesiennych stołów, jesiennych smaków domowych – mówiła przewodnicząca ZŚKW Maria Żmija-Glombik. – Pokazujemy tutaj to, co kobiety śląskie przygotowują przez lato. Na koniec mamy pełne spiżarnie, a potem możemy się podzielić tym, co zrobiłyśmy, z naszymi przyjaciółmi, a też i nieprzyjaciółmi również, chętnie każdego częstujemy. Można podchodzić do stoisk, częstować się i smakować to, co najlepszego przygotowujemy na zimę dla naszych rodzin.

Gminę Walce reprezentowały panie z kół w Brożcu i stołecznego sołectwa. Była również mocna grupa z powiatu prudnickiego: Głogówek-Winiary, Kierpień, Biedrzychowice i Nowy Browiniec. Poza tym swoje stoły miały: Żużela i Kórnica (pow. krapkowicki), Spórok (pow. strzelecki) i Przewóz (pow. kędzierzyńsko-kozielski).

(fot. Andrzej Dereń)

Wójt gminy Walce Marek Śmiech gratulował wszystkim paniom zaangażowanym w przygotowanie „stołów” i trudno mu nie było przyznać racji, obserwując bogactwo prezentowanych dań i przekąsek. Było tego nie tylko dużo, ale i smacznie.

Impreza wzbogacona została o występy artystyczne, między Andrei Rischki oraz uczniów miejscowej szkoły (skecz po śląsku), był również uwielbiany przez młodsze dzieci dmuchaniec. Można było zwiedzać spichlerz ze stałymi i czasowymi wystawami, prezentującymi miejscowy folklor oraz czeską gminę Mała Morawka.

Gośćmi specjalnymi spotkania byli przedstawiciele gminy Czeska Wieś na czele z tamtejszym starostą Petrem Mudrą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here