Wieża Prudnicka już dostępna dla turystów

3

Od dziś (7 października) średniowieczna Wieża Prudnicka odkrywa tajemnice swoich wnętrz dla turystów i mieszkańców.

To efekt zakończenia realizowanego przez Gminne Centrum Kultury w Białej projektu „Przebudowa Wieży Prudnickiej w Białej”, w ramach którego przeprowadzono remont wnętrza zabytku. Powstała klatka schodowa, za pomocą której można dojść na poddasze wieży i z niego podziwiać panoramę miasta i okolic. Projektant i wykonawca musieli spełnić szereg wymogów związanych z bezpieczeństwem osób zwiedzających, stąd na ścianach nie brak przeróżnych instalacji, tabliczek, przycisków i gaśnic. Obok nich są tablice dotyczące historii Białej i budowli. Z kolei na parterze wieży umieszczono komputerowy pulpit, spełniający rolę samoobsługowego punktu informacji turystycznej.

Projekt remontu wieży zrealizowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Gmina pozyskała na ten cel prawie 300 tys. zł, przy ogólnym budżecie projektu – 467,5 tys. zł.

W średniowieczu wieża pełniła rolę wspomagającą obronę znajdującej się obok Bramy Prudnickiej, a także jako punkt obserwacyjny. Potem umieszczono w niej więzienie. Do dziś w grubych ścianach wieży zachowały się wnęki – dawne cele skazańców.

– W przyszłości chcielibyśmy stworzyć dodatkowe animacje, które uatrakcyjniłyby wieżę – zapowiada burmistrz Edward Plicko.

W czwartek podsumowano również drugi projekt, dzięki któremu gminne Centrum Społeczno-Kulturalne mieszczące się w dawnym kościele ewangelickim, wyposażone zostało w nowy sprzęt, od regałów w bibliotece, przez sprzęt informatyczny, do gablot w izbie regionalnej. Wszystko wygląda estetycznie, świeżo i nowocześnie. Aktualnie w centrum, obok biblioteki, działają m.in.: klub seniora, biuro pomocy prawnej oraz wspomniana już izba regionalna. W tej ostatniej zgromadzono eksponaty związane z historią Białej i okolic – dokumenty, powiększone kopie starych fotografii i pocztówek, banknoty, szyldy, naczynia i okolicznościowe przedmioty, jak chociażby kufel wypalony z okazji 700-lecia Białej. Projekt o wartości 412,5 tys. zł został dofinansowany kwotą 300 tys. zł.

W spotkaniu podsumowującym projekty wzięli udział m.in.: opolski wojewódzki konserwator zabytków Elżbieta Molak, burmistrz Białej Edward Plicko, dyrektor GCK Patryk Bania (w stroju „z epoki”), prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej Waldemar Hamerla oraz przewodniczący gminnej Mniejszości Niemieckiej ks. Marek Dziony.

3 KOMENTARZE

  1. Dlatego turysci, po przyjezdzie do Prudnika , w sobote I niedziele ” nadzieja sie” jak zwykle na neczynne ciekawe obiekty historyczne , moze trafia na jakis lokalny „wyprysk kultury” w POK-u !?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here