Zwolenie ze składek dla sklepików szkolnych, pilotów wycieczek i przewodników

1

Zostało kilka dni na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek dla sklepików szkolnych, pilotów wycieczek i przewodników.

Do końca września przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne mogą wnioskować w ZUS o zwolnienie z opłacania składek za okres od listopada 2020 r. do marca 2021 r., a piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku.

Sklep w szkole

ZUS przypomina, że wnioski o zwolnienie można składać wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

– Właściciele sklepików szkolnych, którzy mieli przestój w prowadzeniu działalności i ponieśli straty z powodu pandemii, mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek za okres od listopada 2020 do marca 2021 roku, jednak najpóźniej do końca września powinni złożyć wniosek o zwolnienie – wyjaśnia Elżbieta Kaczorowska-Rams, zastępca dyrektora do spraw dochodów w opolskim oddziale ZUS, i dodaje: – Warunkiem uzyskania ulgi jest między innymi dokument wystawiony przez dyrektora placówki potwierdzający, że przedsiębiorca był związany z placówką umową najmu przez okres co najmniej 14 dni w miesiącu, o który wnioskuje i  złożenie we wniosku oświadczenia potwierdzającego spadek przychodu o co najmniej 40 procent w tych miesiącach, za które ubiegają się o zwolnienie. Spadek przychodu należy porównać do przychodu z września z 2019 roku lub września 2020 roku.

Pomoc dla pilotów wycieczek i przewodników

30 września upływa także termin na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek dla pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów.

Mogą oni ubiegać się o zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku pod warunkiem m.in. spadku przychodu o co najmniej 75 proc. Należy porównać przychód za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem o zwolnienie w stosunku do tego samego miesiąca z 2019 roku.

Przedsiębiorcy, którzy już opłacili składki, a spełnią warunki do zwolnienia, mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków (o ile nie mają zaległości na koncie).

1 KOMENTARZ

  1. Dotacje dotacjami , tyle ze wiekszosc turystow odwiedza Prudnik w sobote i niedziele , kiedy trzy glowne atrakcje miasta sa nieczynne, (Arsenal, Wieza Woka, Dom Tkaczy , o „Bialym Domu” nie wspomne) niektorzy nawet mysla ze budynek Ratusza jest kosciolem, no bo jak posiada wieze to musi byc kosciol,, ze jest tam zegar to tez ladnie!! Promocja Prudnika to jedynie papierowe foldery, tylko jak je zdobyc w dni kiedy ASiP jest nieczynna!?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here