Poznawali historię prudnickiej nekropolii

4

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Łące Prudnickiej zwiedzali prudnicki cmentarz komunalny. (20 września)

Dla Łąki miejska nekropolia ma szczególne znaczenie, ponieważ tutaj znajduje się wiele rodzinnych grobowców mieszkańców sołectwa (cmentarz w Łące istnieje od niedawna). Po nekropolii oprowadził uczniów miłośnik lokalnych dziejów Piotr Kulczyk. Dzieci miał okazję poznać m.in. pomnik nauczycielski, upamiętnienie Stanisława Szozdy, grobowiec rodzin Fipperów – dawnych właścicieli majątku Lipy, pomnik oświęcimski, grobowce duchownych wokół głównego krzyża, a także posągi świętych Franciszka Ksawerego oraz Jana Nepomucena, które pierwotnie stały na moście przy ul. Batorego. Opiekunem grupy była nauczycielka Dorota Barysz.

4 KOMENTARZE

    • Przez długi czas tak sądzono. Tak napisał ks. Weltzel w 1870 r. Po odczytaniu inskrypcji pod pomnikiem okazało się, że to św. Franciszek Ksawery. Udało się też odczytać chronostych. I to samo w przypadku drugiego pomnika z mostu – św. Jana Nepomuka. O wszystkim obszernie pisałem na łamach Tygodnika Prudnickiego, posiłkując się bezcenną pomocą naukowców z Poznania i Austrii.

  1. Filip Robota ma swoj grob na prudnickim cmentarzu, w najstarszej jego czesci , troche czas sie tu zatrzymal w miejscu , stan mogily jest zadowalajacy, ale nie do konca!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here