Wyszyński. Błogosławiony

2
(fot. Grzegorz Weigt)

Dokonało się. Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka zostali ogłoszeni błogosławionymi Kościoła Katolickiego. Dla większości to wielka radość, dla niektórych ciągle obecnych złośliwców przykrość. Ale radujmy się: kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia i matka Elżbieta Róża Czacka, założycielka Zakładu dla Niewidomych w Laskach zostali beatyfikowani w niedzielę 12 września.

Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie przewodniczył jako przedstawiciel papieża Franciszka kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Mszę św. koncelebrowali kardynałowie i arcybiskupi, w tym m.in. metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, jałmużnik papieski kardynał Konrad Krajewski, prymas Czech kardynał Dominik Duka OP oraz kardynał Stanisław Dziwisz, emerytowany metropolita krakowski. Obecni byli także biskupi z różnych krajów, m.in.: Francji, Włoch, Ukrainy, Węgier, Litwy i Mołdawii. Mszę koncelebrowało też ponad 600 księży, w tym wielu wyświęconych przez błogosławionego Stefana Wyszyńskiego. W Mszy św. uczestniczyli też przedstawiciele władz państwowych z prezydentem i premierem, marszałkowie Sejmu i Senatu, liderzy partii politycznych, parlamentarzyści. Obecni byli również członkowie rodziny kardynała Wyszyńskiego oraz przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża wraz z siostrami i wychowankowie z Ośrodka dla Niewidomych w Laskach.

Beatyfikacja to także ważne wydarzenie dla Prudnika. Sanktuarium św. Józefa jest miejscem pobytu błogosławionego. Tu był więziony Prymas Polski, tutaj zrodziło się postanowienie Odnowionych Ślubów Narodu. To miejsce zawsze wskazywał śp. o.Jan Góra jako Studnię Głębinową Wiary i Nadziei dla Prudniczan. I jak widać czerpiemy z niej. Bo również w niedzielę 12 września odbył się we franciszkańskim sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie koncert dziękczynny („Skrawek nieba – dziękczynny koncert beatyfikacyjny”). O godz. 12.00 w sanktuarium można było śledzić na telebimie transmisję z Mszy beatyfikacyjnej z Warszawy. Koncert rozpoczął się o godz. 18.30 i trwał prawie do godz. 22.00. Dziękować Bogu, mimo kilku chwil, kiedy zaczynało padać, pogoda utrzymała się i wszystko odbyło się zgodnie z planem. Realizacja koncertu przy grocie lurdzkiej, z wykorzystaniem skał, wizerunku Matki Bożej i bardzo dobrze zrealizowanym oświetlaniem wypadła znakomicie. Pracownicy POKiBP wraz z dyrektor Sylwią Gawłowską stanęli na wysokości zadania. Prudnicka instytucja kultury realizuje projekt Wyszyński. błogosławiony – kolejne spotkanie już 6 października.

Przed publicznością wystąpili: wspaniałe dzieci i młodzież ze Studia Piosenki POK (brawo za przygotowanie dla Alicji Główki i Tomasza Kanasa). Pomysł zaprezentowania młodych prudniczan przed tak dużą – telewizyjną publicznością, tuż przed Soyką znakomity. Pięknie, że zabrzmiał dawny hymn prudnickiego gimnazjum im. Stefana kardynała Wyszyńskiego „Tylko orły”. Następnie wystąpiło świetne, delikatnie jazzowe Ygor Przebindowski Trio. No i gwiazda niewątpliwa (po raz drugi po kilkudziesięciu latach w Prudniku) Stanisław Soyka, jako Soyka Quintet. Było pięknie – jak w niebie, a o to chyba w całej beatyfikacji chodzi.

Koncert poprowadziła Anna Święcicka. Na zakończenie jeszcze uroczysta prezentacja pamiątkowej monety wydanej przez Narodowy Bank Polski z okazji beatyfikacji. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewody Opolskiego Sławomira Kłosowskiego.

Niedzielny koncert dziękczynny przy grocie lurdzkiej w sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie będzie retransmitowany przez TVP 3 Opole 26 września.

2 KOMENTARZE

  1. Irytują mnie te starsze panie które na starość są takie święte i biegają codziennie do kościoła ale idąc do tego kościoła obgadują innych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here