Gigantyczne zainteresowanie turystyczną imprezą PTTK Prudnik

11

Blisko 650 osób wzięło udział w dziewiętnastej edycji Prudnickiego Maratonu Pieszego, imprezie wędrownej prudnickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystycznego-Krajoznawczego. Do Prudnika zjechali turyści z całej Polski.

To kolejny rekord imprezy, której pomysłodawcą był Józef Michalczewski, działacz PTTK. Pierwsze rajdy odbyły się jeszcze w latach 80. XX w., potem impreza została zarzucona, by wrócić do kalendarza imprez w latach 2000. Obecnie komandorem rajdu jest prezes oddziału Grzegorz Polak.

Z roku na rok zainteresowanie rajdem wzrasta, w ubiegłym roku było to już 450 osób, by w tym na szlaki w okolicach Prudnika ruszyło prawie 650 osób. Ideą imprezy jest przejście jednej wyznaczonych przez organizatora tras liczących: 13, 22, 27 i 50 km (po drodze są punkty kontrolne). W tym roku trasa „królewska” zaczęła się w podgłuchołaskich Sławniowicach i przebiegała przez Pisečną, Rejvíz, Horni Udoli, Přičny vrch, Sanktuarium Marki Bożej Wspomożycielki Wiernych, Zlaté Hory, Biskupią Kopę, Srebrną Kopę, Las Rosenau, Wieszczynę, Długotę, Dębowiec, Kobylicę, Sanktuarium św. Józefa na metę na Łowisku „U Pietruchy” w Prudniku.

Trasy krótsze prowadziły w prudnickiej części Gór Opawskich, w okolicach Dębowca oraz przez czeski Jindřichov.

Podczas rajdu odbył się konkurs na najliczniej reprezentowane szkoły o Puchar Burmistrza Prudnika Grzegorza Zawiślaka.

WYNIKI:

 • 1 miejsce – I Liceum Ogólnokształcące w Prudniku
 • 2 miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 (SP nr 3) w Prudniku
 • 3 miejsce – Szkoła Podstawowa w Szybowicach oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Dytmarowie

Nagrodzone zostały również – przez PTTK Prudnik – pozostałe szkoły, tj.:

 • Szkoła Podstawowa w Dobrej
 • Szkoła Podstawowa w Strzeleczkach
 • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Prudniku

Partnerami wydarzenia byli: Agencja Sportu i Promocji w Prudniku, Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Dąbrówka”, Fundacja Pomocny Zaprzęg, Sklep Moce Natury Marcin Nykiel w Prudniku, Prudnickie Centrum Medyczne, Łowisko „U Pietruchy” w Prudniku oraz redakcja „Tygodnika Prudnickiego”.

PMP medialnie wspierają: „Tygodnik Prudnicki”, Portal Informacyjny TerazPrudnik.pl, goryopawskie.eu oraz gorskiewyrypy.pl.

Patronat honorowy nad imprezą objął burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak.

11 KOMENTARZE

 1. Oby jak najmniej było bo zjadą się syfiarze i brudasy co wszędzie rozrzucają odpady z wycieczek, tutaj chusteczka tam buteleczka i będzie jak w tatrach po 16godz w kolejce będziemy stali żeby do lasy pójść.

 2. To prawda nie ma co ukrywać że ludzie zostawiają po sobie syf oczywiście jest garstka tych co nawet papierka po cukierkach nie wyrzucą na trawnik. Ostatnio zrobiło mi się niedobrze jak zobaczyłem leżącą pod blokiem zużytą podpaskę to już szczyt chamstwa i zerowego poziomu kultury. Wokół osiedlowych ławeczek leży wszędzie mnóstwo małpek po alkoholu i nikt nie egzekwuje porządku. Panie burmistrzu gdzie są pańscy ludzie od porządku publicznego ? Tyle sie mówi o straży miejskiej skoro jest nieudolna to po co ją utrzymywać ?

 3. Po co Prudniczanom taki szef straży miejskiej który za burmistrza Kowalczyka sie nie sprawdził potem w Opolu się nie sprawdził i teraz znowu w Prudniku ? Czy nie ma innych ludzi ?????

 4. Nie tylko syf jest w Prudniku ale syf jest w turystycznych punktach naszego miasta. Nie działa św. źródło praktycznie od początku, nie działa kibel na klasztorku ( ten super nowy nowoczesny i to od początku), nie widać już ścieżek na koziej gorze (tak zarosły ze szok), a wieża widokowa na koziej gorze wymaga wymiany na metalową (i też nie działa). Przypadek ? nie sądzę. Jak by powiedziała słynna restauratorka ….”Czy wy ludzie jesteście normalni ? ” To wszystko jest nienormalne w tym mieście. Zrobić projekt, doprowadzić do dewastacji i zapomnieć.

 5. Tylko nie wpuszczajcie ichna Rynek , tu jest dopiero syf, odchody I piora ptasie, I ten pokarm dla golebi w formie papki zwlaszcza po deszczu, gdzie te sluzby z ZUK – u, ze swoja maszyna czyszczarka!?

 6. Co ty opowiadasz, na Rynku wymienili kosze na smieci, chociaz poprzednie nadawaly sie do uzytku, teraz patologia bedzie grala w pilke koszykowa elementem w formie cylindra ( juz tak bylo) jest tez monitoring, pytanie czy czynny!?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here