Barbara Bieganowska-Zając ponownie mistrzynią paraolimpijską!

0
(fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski)

Lekkoatletka LUKS MGOKSiR Korfantów wygrała w Tokio bieg na dystansie 1.500 m. Wcześniej stawała na najwyższym stopniu podium na Igrzyskach Paraolimpijskich w Sydney (2000 r.), Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016). Z Brazylii przywiozła także brąz.

Był taki plan, by biegnąc w pierwszej dwójce-trójce kontrolować Japonkę Anju Furuyę, bo wiedzieliśmy, że ona zawsze wyrywa naprzód, i obserwować, co się dzieje. Wybiegłam mocno. Do tysięcznego metra tylko kontrolowałam czas jak biegniemy, a potem wszystko poszło po naszych myślach – mówi cytowana przez Polski Komitet Paraolimpijski Barbara Bieganowska-Zając. – To złoto smakuje z igrzysk na igrzyska coraz bardziej. Nie ukrywajmy – jest coraz ciężej, bo jestem coraz starsza i trzeba sobie z tym jakoś radzić. Też jest inaczej, bo igrzyska są co 4 lata, a tu nam się przedłużyło o rok, był trochę dłuższy czas trenowania. Ale jechałam do Tokio myśląc o złocie.

(fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski)

40-letnia sportsmenka jest też siedmiokrotną mistrzynią świata i pięciokrotną złotą medalistką mistrzostw Europy. Startuje w grupie T-20. Jej wada jest praktycznie niezauważalna.

– Kiedyś osobom z niepełnosprawnością intelektualną bardzo trudno było przebić się w społeczeństwie i żyć jak normalne osoby. Ja miałam bardzo ciężko z nauką. Nie potrafię zapamiętać wielu rzeczy, nie potrafię się skupić. Jest mi bardzo ciężko cokolwiek zrobić, nawet takie proste czynności – wyjaśniała już wcześniej. – Tak zwane osoby mniej inteligentne potrafią się „wyuczyć”, a my mamy z tym problem. Ta niepełnosprawność może jest niewidoczna, ale jak miałabym zrobić jakieś zadanie, to pojawiłby się problem. Najbardziej niedogodności odczuwam w takich czynnościach jak uzupełnianie druków, papierów, nie zawsze rozumiem wszystkie sformułowania zdań. Potrzebuję kogoś, żeby wytłumaczył mi znaczenie niektórych słów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here