Grocholub świętował jubileusz OSP

0

Uroczystość 100-lecia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Grocholubu towarzyszyła Gminnym Zawodom Sportowo-Pożarniczym o Puchar Wójta Gminy Walce.

Jednostka w Grocholubiu rozpoczęła działalność w 1921 r. Strażacy wspominają, że szczególnie trudny okres w historii OSP miał miejsce podczas II wojny światowej oraz przez kilkanaście lat po jej zakończeniu (do 1958 r.). Potem nastąpiło stopniowe odrodzenie. Reprezentacje jednostki zajmowały wysokie miejsca na zawodach pożarniczych (żeńska drużyna pożarnicza – II miejsce w zawodach wojewódzkich w 1967 r., a drużyna męska – I w zawodach powiatowych). W latach 70. XX w. jednostka otrzymała specjalistyczną przyczepę przeciwpożarową, a w kolejnej dekadzie pojazd marki Żuk. Lata 90. to ponowny zastój w działalności strażaków, który przerwany zostaje ponowną aktywnością w już nowym millenium. Jednostka wzbogaca się o nowy sprzęt i mundury, w końcu nowy pojazd volkswagen LT, zastąpiony potem tym samym modelem.

– Samochody te pochodzą z partnerskiej gminy Berg, która mocno wspiera jednostki w naszej gminie – mówił podczas uroczystości prezes OSP Grocholub Roman Torka.

W gminnych zawodach rozegranych na miejscowym boisku wśród mężczyzn najlepsi okazali się strażacy ze Straduni. Z kolei kategorii kobiet laur zwycięstwa powędrował do Brożca.

Impreza była częścią polsko-czeskiego projektu, stąd była bogata oprawa wydarzenia, a na starcie stanęli strażacy z Czeskiej Wsi koło Jesenika. Gośćmi i gospodarzami wydarzenia byli m.in.: Zuzanna Donath-Kasiura – wicemarszałek województwa opolskiego, st. bryg. mgr inż. Krzysztof Kuniec – komendant powiatowy PSP w Krapkowicach, Andrzej Kasiura – prezes Powiatowego Związku OSP, ks. Waldemar Klose – kapelan gminny OSP, Waldemar Stokłosa – prezes Gminnego Związku OSP, Marek Śmiech – wójt gminy Walce.

WYNIKI

SENIORZY

1. OSP Stradunia

2. OSP Walce

3. OSP Grocholub

KOBIETY

1. OSP Brożec

2. OSP Rozkochów

3. OSP Walce

DZIECI 12 – 16 LAT

1. OSP Grocholub

2. OSP Walce I

3. OSP Kromołów i OSP Walce II

DZIECI 6 – 12 LAT

OSP Walce I, OSP Walce II, OSP Zabierzów, OSP Dobieszowice, OSP Kromołów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here