Chcą podnieść opłatę za żłobek. O 67 procent

19
(fot. Damian Wicher)

Według projektu uchwały Rady Miejskiej Prudnika pobyt dziecka w oddziale żłobkowym przedszkola publicznego ma kosztować 200 zł miesięcznie

Aktualnie opłata wynosi 120 zł i jest – jak argumentuje dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania Maria Strońska – najniższa w porównaniu z innymi placówkami województwa. Posłużono się przykładami Nysy (315 zł), Głuchołaz (374,4), Komprachcic (420), Opola (652,3), Strzelec Op. (240), Grodkowa (200) i Brzegu (211,69).

W stosownym projekcie uchwały czytamy też, że opłaty za pobyt dziecka w oddziałach żłobkowych nie były podnoszone od stycznia 2017 roku. Obowiązujące przepisy nie regulują również kwestii dotyczących wysokości opłat za ponadnormatywny czas (powyżej 10. godziny) przebywania dziecka w oddziale oraz wysokości maksymalnej opłaty za wyżywienie. Proponuje się odpowiednio 5 (za każdą rozpoczętą godzinę) i nie więcej niż 8 zł (dziennie).

– Zakładana kwota 200 zł stanowi 17,6 proc. kosztu miesięcznego utrzymania jednego dziecka w oddziale żłobkowym. Zmiana stawki z tytułu opłaty spowoduje wzrost dochodów oddziałów żłobkowych w Gminie Prudnik i będzie przeznaczona na pokrycie kosztów ich działalności oraz podniesienie standardów opieki nad dzieckiem w wieku do lat 3. Ze względu na wskazane czynniki oraz zamierzenia inwestycyjne Gminy Prudnik w zakresie utworzenia dodatkowych miejsc opieki nad dziećmi w żłobku publicznym zwiększenie opłaty za pobyt dziecka w gminnych oddziałach żłobkowych jest uzasadnione – twierdzi dyrektor Strońska.

Radni pochylą się nad uchwałą w najbliższy czwartek (26.08).

19 KOMENTARZE

 1. Wy się tam ogarnijcie!!! najpierw zróbcie miejsca dla dzieci bo nie ma w ogóle miejsca w żłobku. Powtarzam to w koło. Dzieci z przedszkola przenieść do pseudo Szkoły Podstawowej na osiedlu (od początku to był budynek przedszkola) a w obecnym przedszkolu na osiedlu zrobić duży ogromny żłobek (czyli jedne budynek przeznaczyć na żłobek). W pseudo Szkole SP1 w której nie mieszczą się dzieci klas 1-8 zrobić przedszkole a dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 1 wybudować normalną szkołę dla klas od 1 do 8 której od dekad nie mają!!! Robicie coś w tym kierunku ? Ile dzieci do żłobka chodzi w Prudniku na osiedlu ? 8 ? 10 ? To jakaś kpina a opłaty podnieść chcą. Najpierw zróbcie żłobek a później myślcie o opłatach. Zacznijcie też …i zróbcie w końcu coś dla Dzieci i Nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 żeby miały jeden budynek który pomieści klasy od 1 do 8. Panie Siano rusz Pan głową trochę bo obecnie to jest cyrk jakiś .

  • Do Pana Burmistrza kieruję z kolei pytanie kiedy w Prudniku będzie szkoła dla dzieci z SP1 która pomieści wszystkie dzieci klas 1-8. Obecnie od dekad dzieci mają kilka budynków!!!!
   i w żaden z budynków nie spełnia wymagań aby pomieścić te dzieci. Redaktora TP uprzejmie proszę o wzmiankę historyczną dot. Szkoły Podstawowej nr 1 (w sensie problemów lokalowych tej szkoły i jej lokalizacji zaczynając od Traugutta).

  • Jakie podwyżki ??? Żłobki powinny się same finansować bez dotacji państwowych. Już nie mówię zarabiać ale przynajmniej na zero wychodzić. 120 zł jak do tej pory to kwota wręcz śmieszna a nawet nie przyzwoita. Podwyżka powinna być przynajmniej 500%. Co to dziś 120 zł ???? 7 paczek papierosów albo 8 kg truskawek !!! Ludzie by chcieli mieć wszystko za darmo. Ktoś na to musi na to ciężko pracować. Naprodukują dzieci a później się nimi nie interesują. Proszę zobaczyć jak np. młodzi teraz chodzą. 50% młodzieży chodzi Moonwalkiem – jak Michael Jackson. Zaczynają chód od palców. Podskakują. Rodzice ani szkoła nie zwraca na to uwagi.

 2. W końcu. 120 zł za żłobek to jakaś patologiczne zaniżona cena. Opłaty za żłobki powinny się zaczynać od 1000 zł. Powinny być dobre wypłaty dla opiekunek i dobre wyposażenie żłobka, wyżywienie. Za 120 zł ciężko osiągnąć dobry poziom w dzisiejszych czasach, tym bardziej że rodzice dostają 500+. Jak ktoś chce, planuje mieć dzieci to powinno być stać go na te dzieci.

  • Masz racje i racji nie masz, co winne dzieci ze rodzice zarabiaja najnizsza krajowa, lub nie pracuja i zyja za 500+? w obu przypadkach jest to suma wygorowanal za przedszkole, tych pierwszych nie stac a ci drudzy, do przedszkola dzieci nie posylaja!

 3. To nie żłobki prywatne żeby cena zaczynała się od 1000 zł…. W państwowym jak w szkole nauczycielki wybrały taki zawód niestety… I to ich praca… A później w ciągu roku, dodatkowe opłaty za radę rodziców, ubezpieczenie itp i wszędzie kasa, a dzieci i tak nic nie umieją, a panie tylko siedzą i piją kawkę.

  • Jeśli według Ciebie Panie z dziećmi, które mają pod opieką piją kawę to zapraszam do obojętnie jakiego żłobka lub przedszkola. Przyjdź na cały dzień i sprawdź. Łatwo oceniasz czyjaś pracę, więc pewnie nie pracujesz….

 4. Opłata za żłobek powinna zaczynać się od 1000 zł ???? ale wy jesteście beznadziejni wszyscy!!!!! TO niech Polak zarobi 8 tyś zł każde z osobna na rękę (średnia UE) to ją tę kwotę wtedy zapłacę jeśli tak wam źle. Zarabiamy praktycznie najmniej w całej UE ….dobra niech będą podwyżki ALE ZACZNIJMY OD PŁAC. Na tą chwilę gonimy Bułgarię i jesteśmy na szarym końcu…. tzw. skrajne ubóstwo płacowe. Z drugiej strony skoro żłobek stanowi zespół Przedszkolno-Szkolny to powinien być za darmo jak szkoła do chwili osiągnięcia średniej płacowej UE każdego POLAKA 🙂

  • Prudnik jest miastem miodem i mlekiem płynącym. Ludzie są nadziani po uszy. Buduje się setki domów jednorodzinnych. Jeździ pełno nowych samochodów. Na co drugim domu zamontowane solary. W sklepach kolejki i wywożą pełne wózki zakupów. A jak za dużo kupili to zamawiają kolejne lodówki w media expert. W godzinach szczytu miasto zakorkowane, bo prawie nikt nie chodzi piechotą po mieście. Kobiety jak warszawskie celebrytki wystrojone w markowe ciuchy. Potrafią za okulary przeciwsłoneczne 2000 zł dać. W restauracjach ciężko o miejsce. Więc 1000 zł za żłobek to normalna cena. A to że paru nieudaczników, leniów nie potrafi znaleźć dobrej pracy i normalnie zarobić to nie znaczy że żłobki powinny być darmowe.

   • setki domów się buduje ? a może tysiące ? pokarz gdzie ? pełno nowych samochodów ? podobnie jak z setkami domów ? tzn. ile tych nowych samochodów ? 2 elektryki nowe ? i 15 spalinówek ? No jak dla Ciebie nowe auta jeżdżące to te z komisu z second-handu to …. rozbawiłeś mnie do łez GUZIEC. Miasto zakorkowane bo ludzie jadą za pracą poza Prudnik a w naszej wiosce jest jedna główna ulica to co się dziwisz. Ty sam nie za bardzo sobie radzisz bo z Prudnika piszesz z wioski w której sklepy zamyka się o 17 godzinie i życie w mieście zanika.

   • A w ogóle gdzie ty widzisz ten dobrobyt skoro dzieci z SP1 w Prudniku od dekad szkoły nie maja która pomieści dzieci klas 1 do 8. Gdyby był dobrobyt to by szkołę już dawno dzieciom z SP1 postawili a tak dzieli się ją na dwa budynku a nawet 3 jak w PRLu. Weź GUZIEC się ogarnij bo nawet w żłobku nie ma miejsc takie to małe jest wszystko. Co do Pań to wszystkie ubierają się w ciucholandach a ze Polki dbają o siebie to chodzą wystrojone. Tzw. markowy ciuch z ciucholand. A w ogóle to zejdź na ziemie Guziec.

    • Ściema. Kiedyś kobiety w latach 80tych miały torbę z dermy i robiły zakupy dla całej rodziny na piechotę. A dzisiaj proszę sobie zobaczyć jakimi kobiety SUVami wypasionymi po 300 000 zł podjeżdżają pod markety. A te biedniejsze do FACTORY do Wrocławia śmigają po ciuchy. I gdzie tu bieda ??? A 200 zł za żłobek to koszmarna cena dla nich. Polska dzięki rządom PIS ma najlepszą gospodarkę w Europie. Brakuje ludzi do pracy. Tak nigdy nie było dobrze materialnie w historii. Więc po co skomleć ? Jakieś przyzwyczajenie z komuny zostało ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here