Muzyczna Stodoła: Zakuka

0
(fot. Grzegorz Weigt)

W niedzielę 18 lipca miał miejsce drugi koncert zrealizowany w ramach projektu „Muzyczna Stodoła” w Lubrzy. Dyrektor lubrzańskiego Gminnego Ośrodka Kultury Piotr Charczuk przygotował na lato znakomitą rozrywkę dla mieszkańców gminy, czy też patrząc na frekwencję całego powiatu prudnickiego. Brawo Lubrza!

11 lipca uczestniczyliśmy w świetnym koncercie projektu Na Linie z piosenkami legendarnej grupy rockowej Republika. Wystąpiło trio: Piotr Charczuk (śpiew i całą otoczka), Mateusz Dźwigała (klawisze) i Waldemar Orłowski (gitara). Tymczasem w ostatnią niedzielę 18 lipca w Lubrzy wystąpił zespół Zakuka.

„Zakuka to grupa kreująca swój autorski styl wykorzystujący tradycyjne ludowe melodie i teksty w połączeniu z nowoczesnymi brzmieniami. Ich koncert to opowieść łącząca przeszłość z przyszłością, którą tworzą z publicznością”. Tak informuje sam zespół, ale jak się okazało, nie jest to próżna deklaracja, a cała prawda. Zakuka znakomicie łączy folklor ze współczesnością, wspaniale też angażuje do zabawy publiczność. Zakuka to coś więcej niż muzyka, dobra zabawa i historia… to powrót do własnych korzeni, które są podstawą budowania tożsamości we współczesnym świecie. Te własne korzenie, jak się okazało, to piosenki ze Śląska Opolskiego, także z bliskich nam okolic. Nie dziwi więc, że Zakuka za działalność koncertową otrzymał Opolską Markę 2019 oraz honorowe wyróżnienie za „odważne zastosowanie folkloru w muzyce popularnej” na XXX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe 2020” w Lublinie.

Koncert w Lubrzy był piękny. Wspaniale, że uczestniczy w nim tak liczna publiczność. Z Żanetą Plotnik w Lubrzy wystąpili: Kuba Mitoraj (gitara, śpiew), Michał Maliński (perkusja) i Mateusz Dźwigała (klawisze). To zaskakujące, ale było jeszcze lepiej niż przed tygodniem podczas premierowego wydania „Muzycznej Stodoły”, nic nie ujmując dyrektorowi GOK w Lubrzy Piotrowi Charczukowi, jako wykonawcy pierwszego koncertu (piosenki Republiki były super). Trzeba też dodać, że Żaneta Plotnik okazała się nie tylko świetną wokalistką (co było oczywiste), ale również niezrównaną organizatorką zabawy.

No i ten nowy neon z nazwą imprezy!

Przy obsłudze wydarzenia jak zawsze obecne: Natalia Rygiel i Joanna Cebula.

Na koniec przypominamy, że kolejne koncerty „Muzycznej Stodoły” odbywają się w plenerze – w ogrodzie parafialnym w Lubrzy. Zawsze w niedzielę, początek każdego koncertu o godz. 19.30. Przed nami jeszcze:

– 1 sierpnia    – Kagyuma,

– 8 sierpnia   – Klaudia Lewandowska,

– 15 sierpnia  – Robert Cichy,

– 22 sierpnia – Pop Marlej,

– 29 sierpnia – Koszau.

O wykonawcach z „Muzycznej Stodoły” będziemy informować na bieżąco w „TP”; za tydzień o zespole Kagyuma.

Relacja w „Tygodniku Prudnickim”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here