Muzyczna Stodoła

0
(fot. Grzegorz Weigt)

Brzmi swojsko, żeby nie powiedzieć, że nieco niepozornie. Tymczasem… W minioną niedzielę (11 lipca) miał miejsce pierwszy koncert z tego cyklu i od razu na znakomitym poziomie. Na szczęście publiczność nie zawiodła, był spory tłum ludzi. Widzowie bawili się bardzo dobrze i raczej nikt nie żałuje spędzonego w Lubrzy czasu.

Gminny Ośrodek Kultury w Lubrzy organizuje tego lata cykl koncertów pod wspólnym tytułem „Muzyczna Stodoła”. Koncerty zaplanowane są na całe wakacje, odbywać się będą w plenerze – w ogrodzie parafialnym w Lubrzy. Zawsze w niedzielę, początek każdego koncertu o godz. 19.30. Za nami pierwszy koncert. Zespół Na linie zaproponował piosenki zespołu Republika, legendy polskiego rocka.

Był to pierwszy koncert, więc odpowiedzialność wziął na siebie jako główny wykonawca – organizator imprezy i cyklu, czyli dyrektor GOK w Lubrzy Piotr Charczuk (aktor, wokalista, reżyser). Obok niego na scenie w… stodole (to nie przenośnia, tylko fakt; stodołę użyczył proboszcz parafii św. Jakuba w Lubrzy ks. Piotr Bałos) wystąpili: Mateusza Dźwigała (pianista, realizator i producent muzyczny, znany też ze współpracy z Natalią Rygiel, która również współorganizuje „Muzyczną Stodołę”) i Waldemar Orłowski (gitarzysta Snu, Patrycji Markowskiej, Maryli Rodowicz i wielu innych). Zespół zatem znakomity, a piosenki Republiki? Kompozycje, teksty w większości śp. Grzegorza Ciechowskiego to największa jakość w polskiej muzyce. Tym razem wykonane akustyczne.

„Po linie idziesz sam

I w całym cyrku cicho tak

I krok za krokiem musisz iść

Nie masz odwrotu, musisz spaść…”

Scena w stodole (?) może budzić obawy o jakość, ale wizualnie (światła), brzmieniowo (bardzo dobre nagłośnienie) było znakomicie. A przy tym niezobowiązujący klimat. Były jednak krzesełka, ławeczki (można się nie obawiać stania), był i poczęstunek. Świetnym uzupełnieniem muzyki były swego rodzaju wprowadzenia do każdego utworu – wypowiedzi dzieci nagrane w przedszkolu w Lubrzy. Czasem brzmiało to żartobliwie, ale warto posłuchać, co nasze dzieci mówią na poważne, życiowe tematy.

W planie są już kolejne muzyczne spotkania, na które zapraszamy: 18 lipca – Zakuka (to już w najbliższą niedzielę),1 sierpnia – Kagyuma, 8 sierpnia – Klaudia Lewandowska, 15 sierpnia – Robert Cichy, 22 sierpnia – Pop Marlej, 29 sierpnia – Koszau.

W niedzielę 18 lipca przed publicznością zaprezentuje się grupa Zakuka; formacja kreująca swój autorski styl wykorzystujący tradycyjne ludowe melodie i teksty w połączeniu z nowoczesnymi brzmieniami. Ich koncert to opowieść łącząca przeszłość z przyszłością, którą tworzą z publicznością. Zespół Zakuka za działalność koncertową otrzymał Opolską Markę 2019 oraz honorowe wyróżnienie za „odważne zastosowanie folkloru w muzyce popularnej” na XXX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe 2020” w Lublinie. Grupę Zakuka tworzą: znana także w Prudniku wokalistka Żaneta Plotnik i gitarzysta Jakub Mitoraj, występujący na scenie wspólnie z muzycznymi przyjaciółmi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here