Kultura uskrzydla

0
(fot. Grzegorz Weigt)

„Kultura uskrzydla” to projekt polsko-czeski zorganizowany przez Prudnicki Ośrodek Kultury i MIKS Krnov. Projekt artystyczny realizowany jest od maja tego roku do maja 2022 roku. Już podczas lata przewidzianych jest 12 koncertów; 8 piątkowych w Krnovie i 4 w Prudniku. Koncerty w partnerskim mieście w Czechach już się odbywają, trwają zapisy na wyjazd na kolejny koncert. Tymczasem w Prudniku odbył się pierwszy z cyklu letniego koncert, znakomitych wykonawców z Czech.

W piątek 9 lipca na scenie sali reprezentacyjnej Pałacu Fränkla w Prudniku wystąpili Marta Balážová i Tibor Žida. Wspaniali artyści (Tibor Žida w Prudniku wystąpił już po raz czwarty!) o bardzo szerokich możliwościach i zdolnościach muzycznych zaprezentowali ogromnie różnorodną muzykę. O ile na ogół mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje, to czasem też burzy krew. A trudno, żeby było inaczej, jeśli mamy latynoskie rytmy, bossa novą, sambę, do tego równie gorące rytmy z Bałkanów, piosenki romskie i piękne pieśni czeskie o miłości, np. z repertuaru zmarłej rok temu wybitnej artystki Hany Hegerovej. Czescy goście wykonali w Prudniku także nieśmiertelne standardy jazzowe, a jak deklarują mają opracowane 400, 500… utworów. To zapewne jeszcze ich zobaczymy i posłuchamy w Prudniku. Bardzo warto.

Tymczasem projekt „Kultura uskrzydla” realizowany jest dalej, w planie także inne wydarzenia i koncerty, jak: planetarium mobilne, mobilny park linowy, korowód z lampionami, koncert integracyjny i inne.

Relacja ze spotkania w „Tygodniku Prudnickim”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here