Obserwatorium miasta

0

W Głogówku została otwarta wystawa stała „Obserwatorium Miasta”. Zgromadzono tam artefakty, dokumenty, zdjęcia i opisy dokumentujące dzieje grodu nad Osobłogą od czasów najdawniejszych do 1990 roku. Ciekawi przeszłości znajdą tam prawie wszystko o życiu politycznym, gospodarczym, społecznym, religijnym, kulturalnym czy sportowym w minionych wiekach. Jest to dosłownie historia miasta w pigułce, warta obejrzenia i zastanowienia.

Wystawa mogła powstać dzięki porozumieniu miasta z franciszkanami. Na początku roku klasztor św. Franciszka z Asyżu (gwardian o. Paweł Gogola) bezpłatnie użyczył gminie Głogówek (burmistrz Piotr Bujak) swojego obserwatorium astronomicznego „Lisi Ganek”. Z klasztornych pomieszczeń skorzystają Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Muzeum Regionalne w Głogówku.

Muzealnicy jako pierwsi przygotowali tam wystawę stałą „Obserwatorium Miasta”. Prace sfinansowano z budżetu miasta – radni na wniosek burmistrza przeznaczyli 150 tys. zł na adaptację pomieszczeń na cele muzealno-wystawiennicze. Za zabezpieczoną kwotę w salach i korytarzach zamontowano odpowiednie oświetlenie, zakupiono gabloty dla eksponatów, sfinansowano opracowanie graficzne i druk wielkoformatowych tablic informacyjnych.

Obserwatorium astronomiczne przy klasztorze franciszkańskim w Głogówku, ul. Klasztorna 3, jest czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00. Wstęp na wystawę dla dorosłych kosztuje 5 zł, osoby do 16. roku życia wchodzą za darmo.

W otwarciu wzięli udział m.in. wicewojewoda opolska Teresa Barańska, samorządowcy, przedstawiciel zakonu franciszkanów, dyrektorzy gminnych placówek oświatowych i miłośnicy historii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here