Czym charakteryzuje się dobre pióro? Na co zwracać uwagę?

0

Pióro to narzędzie piśmiennicze o ponadczasowym charakterze. Jego zakup nie należy do najłatwiejszych, przed wyborem musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, np. jaką wielkość pióra i rozmiar stalówki wybrać? Z jakiego materiału będzie najtrwalsze? Na te i inne pytania odpowiadamy niżej.

Wielkość pióra i rodzaj materiału wykonania 

Rozmiar pióra powinien być dopasowany do dłoni, tak, aby zwiększyć komfort pisania. Nie może być ani za małe, ani za duże. Podczas wyboru pióra należy zwrócić uwagę na jego ciężar, jeśli potrzebujemy go do szybkich notatek należy wybrać lekkie pióro. Dobrym wyborem będzie np. Waterman pióro – posiada umiarkowaną cenę, ładny wygląd i jest solidnie wykonane. Przeznaczone jest dla osób początkujących oraz bardziej doświadczonych. Producenci oferują pióra wykonane z metalu lub stali nierdzewnej, charakteryzują się dużą wytrzymałością. Do najtańszych należą pióra wykonane z plastiku lub metalowe z lakierowanym korpusem. Dla osób dysponujących większym budżetem dobrym wyborem jest pióro wykonane ze srebra lub złota – jest wytrzymałe oraz bardzo eleganckie. 

System napełniania 

Producenci oferują duży wybór przyrządów piśmienniczych, każdy znajdzie odpowiednie dla siebie pióro oraz długopis Parker w sklepie. Możemy wyróżnić trzy typy piór ze względu na ich system napełniania. 

  • Naboje – jest to szybkie, łatwe i wygodne rozwiązanie. Należy do najbardziej popularnych systemów napełniania pióra. Występują w dwóch rozmiarach: krótkie i długie. To zdecydowanie najlepszy wybór dla początkujących osób. Wymiana naboi jest bezproblemowa i bardzo szybka. Gdy atrament się wyczerpie umieszczamy nowy nabój i możemy powrócić do dalszego pisania. Minusem tego systemu napełniania jest ograniczona gama kolorów atramentu. 
  • Konwenter – to system napełniania pióra, który wystarcza nam na dłużej ze względu dużej pojemności. Jest to bardzo proste rozwiązanie, wystarczą dwa ruchy i gotowe. Plusem tego systemu jest dowolność koloru, nie musimy się ograniczać. Zazwyczaj pióra napełniane konwertorem można napełniać za pomocom nabojów. 
  • Stacjonarny system napełniania – jest wbudowany fabrycznie w samą strukturę pióra i stanowi jego integralną część. Najczęściej korpus pióra jest jednocześnie zbiornikiem na atrament. System tego typu ma wiele zalet, jest wygodny i można korzystać z dowolnego koloru atramentu. 

Jaką stalówkę wybrać? 

Stalówka jest jedną z najistotniejszych części pióra – w doborze jej grubości kierujemy się głównie naszymi upodobaniami co do szerokości linii i przeznaczenia pióra. Są zwolennicy cieniutkich stalówek, a także bardzo mocnej kreski. Producenci oferują stalówki wykonane ze złota lub stali szlachetnej. Podczas wyboru, główną rolę odgrywa ich cena. Najdroższe, ale równie trwałe wykonane są ze złota. Stalówki oznaczane są według szerokości linii, obecnie najbardziej podstawowymi oznaczeniami, jakie możemy znaleźć na stalówkach, są następujące symbole: 

  • EF/XF/X – extra fine czyli bardzo cienka linia, 
  • F – fine czyli cienka linia, 
  • M – medium czyli średnia linia, 
  • B – broad czyli gruba linia, 
  • BB/2B – podwójny broad czyli podwójnie gruba linia. 

Należy pamiętać, że rozmiar stalówki w piórze może znacznie się różnić w zależności od firmy produkującej dany model. Jeśli nie wiemy jaki rodzaj jest odpowiedni dla nas warto udać się do sklepu i wypróbować różne stalówki. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here