To będą atrakcyjne wakacje

0

Gminne Centrum Kultury w Białej przyspiesza i nadrabia pandemiczne zaległości w kulturze i rozrywce. Tegoroczna oferta wakacyjna zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Będzie święto miasta, impreza w klimacie lat 20. XX w. przy nowej muszli koncertowej i wycieczka z przewodnikiem. Po raz pierwszy wejdziemy też na Wieżę Prudnicką.

Podczas wakacji organizujemy prawie trzydzieści różnych wydarzeń – mówi dyrektor ośrodka Patryk Bania. Będą to imprezy zarówno masowe, jak Dni Białej, jak i zajęcia dla najmłodszych.

Dyrektor GCK w Białej Patryk Bania (fot. Andrzej Dereń)

Dwudniowe święto Białej

Święto miasta będzie dwudniowe (3 i 4 lipca). Pierwszy dzień (sobota) pod nazwą „Radosne Muzykowanie” to prezentacje wykonawców i zespołów artystycznych z gminy Biała oraz czeskiego pogranicza. O godz. 20.00 na scenie rozstawionej na Stadionie Miejskim pojawi się zespół Vega, co oznacza zabawę taneczną. Niedziela („Muzyczne Święto Białej) to blok koncertów disco polo, podczas którego wystąpią m.in. Mariusz Kalaga, Cliver oraz Piękni i Młodzi. Dzieci (i rodziców również), bawić będzie doskonale znany na ziemi prudnickiej duet clownów Ruphert i Rico.

Oferta Dni Białej poszerzona będzie o atrakcje na sąsiadującym ze stadionem basenie. Nie dość, że dzieci i młodzież (do 16 lat) wejdą w tych dniach na basen za darmo, to jeszcze będą mogły skorzystać z dmuchanego toru przeszkód.

Zwiedzanie Białej z przewodnikiem

Nowością w bialskim programie wydarzeń będzie wycieczka z przewodnikiem pod nazwą „Cudze chwalicie, swego nie znacie” (13 sierpnia).

– Podczas wycieczki będziemy chcieli pokazać mniej lub bardziej znane zakątki Białej, wyjdziemy ze Starego Miasta, potem będziemy w parku i trasę zakończymy przy źródełku – zapowiada dyrektor GCK. Wycieczka zakończy się ogniskiem przy „rybce”.

Prawie półkolonie

Część wakacyjnej oferty GCK dla dzieci odbywać się będzie w formie codziennych, kilkugodzinnych zajęć, podczas których rodzice będą mogli oddać swoje pociechy pod opiekę instruktorów ośrodka. Turnusy będą tygodniowe (po jednym w lipcu i sierpniu), a opłata symboliczna – 20 zł. To nowość w programie ośrodka („Wesołe wakacje w GCK”). To jeszcze nie forma półkolonii, ale atrakcyjna oferta dla młodszych dzieci i alternatywa na domową nudę.

Wycieczki, warsztaty i turnieje

Zaplanowano wycieczki, m.in. do Energylandii, aquaparku, parku trampolin, czy do czeskich Albrechtic. Warto się pospieszyć z zapisami, bo część miejsc została już zarezerwowana. Będą nocne (!) warsztaty teatralne, mażoretkowe i cyrkowe, turnieje piłkarskie, tenisa stołowego, zajęcia plastyczne i sportowo-rekreacyjne oraz laserowy paintball. Część zajęć odbywać się będzie przy wiejskich świetlicach na terenie gminy.

Otwarcie muszli

Podczas wakacji oddawane będą do użytku inwestycje, służące mieszkańcom, kulturze i obsłudze ruchu turystycznego. Bodaj najważniejszą z nich będzie Wieża Prudnicka, która spełni rolę punktu widokowego oraz samoobsługowego punktu informacji turystycznej (stanowisko komputerowe w przyziemiu). Otwarcie – 30 sierpnia.

Muszla w bialskim parku podczas budowy (fot. Andrzej Dereń)

Będzie też można liczyć na pierwsze imprezy przy muszli – scenie, której budowa trwa obecnie na terenie parku obok pomnika wojennego. Oficjalne otwarcie muszli zaplanowano na 15 sierpnia, kiedy w Białej odbywa się odpust. Impreza przy muszli odbędzie się w klimacie 20. XX w., co będzie nawiązaniem do czasów świetności parku.

Co było i co będzie

Wiosną nowo zakupiona mobilna scena plenerowa GCK przeszła chrzest bojowy podczas Święta Kwitnących Azalii (bialski ośrodek był współorganizatorem prestiżowego wydarzenia muzycznego). I sprawdziła się.

Samorząd i Gminne Centrum Kultury powoli przygotowują się do obchodów 800-lecia miasta, które przypadną w 2025 roku. Planowane są specjalne wydawnictwa i oczywiście wydarzenia. Jedną z inspiracji programu wydarzenia będą obchody z tej samej okazji, które odbyły się w Białej sto lat wcześniej (m.in. parada w strojach historycznych).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here