Warto brać z nich przykład

3
Karolina Bedryj i Andżelika Kałużka (fot. Damian Wicher)

Blisko trzydzieści osób oddało krew podczas dzisiejszej zbiórki w mobilnym punkcie przed halą sportową Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku

Znakomita frekwencja – radował się obecny na miejscu Stanisław Przybysz, prezes prudnickiego klubu HDK. – Wynik byłby jeszcze lepszy, gdyby nie przeciwwskazania u kilku krwiodawców. Warto pamiętać, że po przyjęciu szczepionki należy odczekać z oddaniem krwi co najmniej dwa tygodnie.

Henryk Mazur legitymuje się 20-letnim doświadczeniem w tej materii.   

– W moim przypadku zaczęło się od zdarzenia, gdy była potrzebna krew dla teścia – wspomina w rozmowie z „TP”. – Odtąd uczestniczę w akcjach poboru 2-3 razy w roku. To czysta przyjemność pomagać innym. Nigdy nie wiadomo, czy my sami nie będziemy kiedyś potrzebować podobnego wsparcia.

Wiesław Wojcieszak z klubu HDK i Henryk Mazur (fot. Damian Wicher)

W kolejce do krwiobusa nie zabrakło debiutantów.

– Posiadam grupę krwi „0” i mogę pomóc wielu ludziom – podkreśla 19-letnia Karolina Bedryj. – Mam zamiar czynić to regularnie. Nie ma się czego obawiać – uśmiecha się. – Planowałam zostać krwiodawczynią zaraz po uzyskaniu pełnoletniości, ale na przeszkodzie stanął zabieg, który musiałam przejść w zeszłym roku.

Andżelika Kałużka (19 l.) kontynuuje dzieło swojego wuja, który za honorowe oddawanie krwi został odznaczony „Kryształowym Sercem”.

– Zainteresowanie tą tematyką wśród naszych rówieśników jest olbrzymie – przyznaje. – Uczęszczamy do Zespołu Szkół Medycznych, więc tym bardziej czujemy pociąg do tego typu inicjatyw. Nikt nie musiał mnie namawiać, żeby tutaj przyjść. Sama postanowiłam bezinteresownie pomagać drugiemu człowiekowi.

3 KOMENTARZE

  1. Brawo !!! Krew darem życia. Jestem krwiodawcą od kilkunastu lat. Oddałem 30 litrów krwi. Tylko dlaczego w prawie wszystkich przychodniach w Prudniku o prawa i przywileje krwiodawcy muszą się upominać i są traktowani jak intruzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here