150 inicjatyw na 150-lecie

0

Bardusch był jedną z pierwszych, zachodnich firm, które po przemianach 1989 roku otworzyły swoje zakłady w Prudniku. Czas pokazał, że była to bardzo dobra decyzja, bo firma nie dość, że istnieje do dziś (od 1998 roku), to ciągle się rozwija.

Firma bardusch zajmuje się serwisowaniem i wynajmowaniem odzieży roboczej. Najczęściej w cyklu tygodniowym bardusch wymienia u klienta odzież, którą naprawia, pierze i sterylizuje. W ubiegłym roku bardusch otworzył pierwszy w Polsce oddział Cleanroomu. Specjalizuje się on w praniu i sterylizacji odzieży przeznaczonej m.in. do aptek, zakładów farmaceutycznych, w przemyśle elektronicznym, optycznym, czy spożywczym. W swojej ofercie bardusch ma również artykuły bhp, w tym maty podłogowe ze specjalną powłoką antybakteryjną.

Grupa bardusch zatrudnia w Polsce blisko 200 osób, z czego w Prudniku – 100


Kryzys epidemiczny wykazał jak bardzo cenione na rynku biznesowym i społecznym okazały się certyfikowane procesy mycia i dezynfekcji. Wysokie standardy higieny stały się niezbędne w niektórych branżach, a „outsourcing” działalności usługowej jest w modzie. Szpitale, domy opieki i służby ratunkowe również w coraz większym stopniu zatrudniają specjalistów w tej dziedzinie.
Obecnie spółka bardusch Polska z siedzibą w Prudniku obok zakładu macierzystego posiada dwa oddziały – w Toruniu oraz utworzony dwa lata temu w Bochni. Wśród klientów bardusch są firmy z sektora przemysłu spożywczego, ciężkiego, elektronicznego, chemicznego oraz koncerny motoryzacyjne renomowanych marek. Firma zatrudnia w Polsce 200 pracowników, w tym w swoim głównym zakładzie, a jednocześnie siedzibie w Prudniku – blisko 100.

W kwietniu pracownicy prudnickiego zakładu firmy posadzili w lesie nieopodal Rudziczki 3600 drzew

Rok 2021 jest wyjątkowy dla spółki, bo mija właśnie 150 lat od kiedy firma zaistniała na rynku niemieckim. Firma zarządzana przez menedżerów jest nadal własnością rodzinną i jest obecnie reprezentowana przez piąte pokolenie – Christina Bardusch-Haupt i Carl-Matthias Bardusch od dziesięciu lat kierują majątkiem firmy jako akcjonariusze i członkowie rady nadzorczej.
Grupa bardusch to globalny gigant. W Europie posiada ponad 90 tysięcy klientów w sześciu krajach, a ponad 1 milion pracowników nosi odzież roboczą obsługiwaną przez firmę. Codziennie pranych jest 420 ton odzieży! Grupa bardusch obejmuje ponad 30 oddziałów, a około 3500 pracowników firmy bardusch wygenerowało sprzedaż w wysokości 314 mln euro.

Firmowa maskotka – szop pracz – z wizytą w domu dziecka w Krasnym Polu (pow. głubczycki)

Bardusch dużą rolę przykłada do działań proekologicznych. Firma była pierwszą niemiecką firmą usługową, która już w latach 90. XX w. uzyskała certyfikat zgodnie z międzynarodową normą zarządzania środowiskowego ISO 14001. Oznaczało to zobowiązanie do regularnej optymalizacji polityki środowiskowej. bardusch konsekwentnie promuje gospodarkę recyklingową, aby wywiązać się ze swojej szczególnej odpowiedzialności wobec środowiska i ochrony zasobów naturalnych. Nowoczesne technologie odzysku wody i ciepła zmniejszają zużycie wody i odpowiednio poprawiają efektywność energetyczną zakładów. Sukcesy są imponujące. Dzięki nowoczesnym urządzeniom firma zużywa dziś około 50 procent mniej wody niż w prywatnym gospodarstwie domwym na porównywalną ilość prania.

Oprócz certyfikacji zgodnie z normą ISO, bardusch polega dziś na europejskim systemie zarządzania środowiskowego EMAS III, znanym również jako system ekozarządzania i audytu. Ponadto bardusch zapewnia jakość tekstyliów zgodnie z ÖkoTexStandard 100. Firma otrzymała nagrodę „Zrównoważone usługi tekstylne” od Niemieckiego Stowarzyszenia Czyszczących Tekstyliów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here