Zadbaj o wzrok. Jak nawilżyć zmęczone oczy?

0

Nasze oczy są narażone na wiele szkodliwych czynników – nie tylko tych osłabiających wzrok, ale także takich, które powodują różne uszkodzenia czy chroniczne zmęczenie. Jednym z zagrożeń dla wzroku jest brak odpowiedniego nawilżenia. Czasem wrażenie suchości oczu i związane z tym nieprzyjemności (np. pieczenie i swędzenie) są tymczasowe, innym razem utrzymują się przez dłuższy okres i skutecznie utrudniają normalne funkcjonowanie. Warto z tym walczyć i zadbać o własny wzrok.

Przyczyny suchych i zmęczonych oczu


Zespół suchego oka to nieprawidłowe funkcjonowanie nawilżenia oczu (produkcji i składu łez). Mówimy o nim, gdy objawy suchości nie są tymczasowe. Wśród przyczyn tego problemu można na początku wymienić te naturalne, takie jak starzenie organizmu, choroby (np. cukrzyca) oraz te, które są w pewnym sensie wymuszone (tzn. nie zawsze mamy możliwość ich uniknięcia). Wśród tej drugiej kategorii można wyliczyć m.in.: niektóre przyjmowane leki, dietę ubogą w kwasy tłuszczowe, smog miejski, czy też używanie soczewek kontaktowych.

Preparaty na suche oczy

Uczucie dostatecznego nawilżenia oczu jest czymś tak naturalnym (przynajmniej dla większości), że ludzie na co dzień wcale tego nie zauważają. Dopiero gdy dochodzi do nieprawidłowości z funkcjonowaniem mechanizmów zapewniających wilgotność powierzchni gałek ocznych – pojawia się uczucie dyskomfortu.

Dobrym rozwiązaniem i ukojeniem dla suchych oczu jest zakupienie odpowiedniego preparatu, którego zadaniem będzie ukojenie spojówki. W aptekach dostępna jest duża liczba różnorakich kropel do oczu z bogatym składem (zawierającym świetlik i/lub kwas hialuronowy), które nawilżą zmęczone oczy. Ciekawym rozwiązaniem są także żele do oczu. Przykładowo żel Vidisic to lek, który zastępuje naturalne łzy i idealnie sprawdzi się przy leczeniu zespołu suchego oka czy zapalenia spojówek. Substancją czynną żelu jest karbomer – wiąże on wodę i zapewnia odpowiednie nawilżenie. Warto zakupić żel Vidisic w internecie, np. w aptekach online. Jeśli jednak zdecydujemy się na aptekę stacjonarną, to dobrze jest skorzystać z internetowych porównywarek cen, które oferuje m.in. serwis Gdziepolek.pl.

Jak jeszcze radzić sobie z suchością oczu?
Oprócz preparatów aptecznych istnieją też inne sposoby, które przynajmniej złagodzą (jeśli nie zniwelują całkowicie) odczucie suchości. Jeżeli chcesz, aby Twoje oczy były przyjemnie nawilżone, zadbaj o:

  • regenerację, czyli wystarczającą ilość snu i regularne przerwy podczas czytania lub spędzania czasu przy monitorze (rozważ też zmniejszenie liczby godzin przed telewizorem oraz przy zbędnym przeglądaniu smartfona),
  • urządzenie swojego otoczenia z myślą o wzroku – spraw sobie odpowiednie oświetlenie, a także nawilżacz powietrza, aby zwalczyć suche powietrze spowodowane klimatyzacją,
  • gimnastykę oczu – są to ćwiczenia polegające m.in. na przemiennym spoglądaniu na bliskie i oddalone przedmioty,
  • nawyki – najlepiej rzuć/ogranicz palenie tytoniu, zastanów się nad zamianą soczewek na okulary,
  • odpowiednią dietę, bogatą w kwasy omega, a także suplementację luteiny,
  • ustawienie filtrów niebieskiego światła (redukujących jego emisję) na swoim telefonie oraz komputerze.

Już dziś zacznij dbać o swój wzrok, aby służył ci przez długie lata i nie sprawiał przykrych niespodzianek. Oczy dostarczają informacji o świecie i kolekcjonują najpiękniejsze wspomnienia, więc warto dać mi trochę uwagi i zapewnić odpowiednie nawilżenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here