Bliżej sadu – pejzaże realne i mityczne w poezji Tadeusza Soroczyńskiego

0

Prudnicki Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku zaprasza na spotkanie poetyckie online dedykowane pamięci poecie Tadeuszowi Soroczyńskiemu. W spotkaniu udział wezmą zaproszeni goście: Zofia Kulig – prowadząca Daniela-Penca poetka, Maria Soroczyńska – żona Tadeusza Soroczyńskiego oraz Grzegorz Weigt – wydawca i sekretarz redakcji ,,Tygodnika Prudnickiego”.

Tadeusz Soroczyński urodził w Busku nad Bugiem. W 1945 roku wraz z rodziną przybył na Śląsk Opolski, do Szonowa koło Głogówka. Pracował jako nauczyciel języka polskiego i muzyk. Był redaktorem „Głosu Włókniarza”. Debiutował w 1961 roku wierszem „Słowo” na łamach „Trybuny Opolskiej”. Przez wiele lat działał w społecznym ruchu kulturalnym Opolszczyzny. Był członkiem Związku Literatów Polskich i Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach oraz sekretarzem Zarządu Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, redaktor kwartalnika „Wczoraj, Dzisiaj, Jutro”. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany w dziedzinie literatury i za działalność społeczno – kulturalną. W 2011 roku otrzymuje Nagrodę Literacką im. Marka Jodłowskiego za wartości artystycznego piękna i moralnego przesłania w 40-letnich dokonaniach poetyckich.

„Wiersze Tadeusza Soroczyńskiego są jak owoce w wiklinowym koszu z ojcowego sadu – orzeźwiające i krzepiące. Polecam je wyobcowanym i zagubionym we współczesnym, w nieczułym świecie – budzą nadzieję”, pisał poeta, Zygmunt Dmochowski. Niejednokrotnie tematem wierszy Tadeusza Soroczyńskiego był ukochany sad, który kiedyś opuścił, a następnie założył na nowo w Prężynce. W jego twórczości zauważamy przywiązanie do prostego życia, ukochanie przyrody, szacunek dla słowa i czystości mowy.

Premiera spotkania poetyckiego online pamięci poety Tadeusza Soroczyńskiego odbędzie 30 maja o godzinie 17.00.

Spotkanie będzie dostępne bezpłatne online na stronach:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here