Nie daj się okraść!

0
(fot. KPP Prudnik)

Oszuści odebrali seniorom oszczędności ich życia. Zadbajmy o los naszych bliskich.

Nie po raz pierwszy ostrzegamy przed oszustami, którzy bez skrupułów manipulują starsze osoby i odbierają oszczędności ich życia. O podobnych przypadkach wciąż informują nasi policjanci przy każdej okazji. Jednak w historię o potrzebującej pomocy bliskiej osobie uwierzyły mieszkanki powiatu prudnickiego. Seniorki przekazały przestępcom oszczędności swojego życia. Dlatego przypominamy, aby rozmawiać z członkami naszych rodzin o metodach działania przestępców i chronić ich oszczędności.

Do rozmów o oszustwach powinien dołączyć każdy. Tylko uprzedzając pewne fakty jesteśmy w stanie uczulić starszych członków naszych rodzin o sposobach wyłudzania pieniędzy. Fałszywy wnuczek, policjant, córka – o kim byśmy nie mówili, cel ich działania jest ten sam – odebrać oszczędności całego życia. Praca prewencyjna i apele funkcjonariuszy są niezbędne i widać to po reakcjach osób, do których dzwonili oszuści – większość z nich w porę kończy rozmowę i informuje organy ścigania. Ale zdarzają się również przypadki, które potwierdzają, że nie każdy o takich sytuacjach słyszał. Dlatego policjanci proszą o pomoc w dotarciu do osób starszych. Wspólnie przestrzegajmy seniorów z sąsiedztwa i rodziny przed oszustami i metodami ich działań. Każda okazja, każde spotkanie jest ku temu dobrą okazją.

Dwie seniorki powiatu prudnickiego dały się oszukać metodą ,,na wypadek drogowy”. W obu przypadkach do seniorek zadzwoniła kobieta podająca się za członka rodziny. W rozmowie poinformowała, że miała wypadek drogowy i zabiła człowieka,  potrzebuje pieniędzy aby wypłacić zadośćuczynienie. Prosiła aby nie rozłączać rozmowy telefonicznej, kobiety w tym czasie przygotowały określone kwoty pieniędzy i przekazały paczkę nieznanemu mężczyźnie, który miał tylko odebrać przesyłkę. Rzecz działa się bardzo dynamicznie.

Metody działania oszustów są zawsze takie same. Najczęściej poszkodowane są osoby starsze, schorowane, samotne, które potrzebują kontaktu z bliskimi i drugą osobą. Sprawcy oszustw są bardzo wiarygodni. Stosując metodę „na policjanta”, podają wymyślone imię i nazwisko, często numer odznaki policyjnej. Przekonują ofiary, że dzięki pieniądzom, które przekażą, uda się schwytać przestępców, bądź że są one potrzebne, by pomóc osobom bliskim, które znalazły się w trudnej sytuacji.

Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa!

  • należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji,
  • jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu,
  • nigdy nie udzielaj przez telefon informacji jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu czy na koncie bankowym,
  • nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł,
  • nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca,
  • – poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Pamiętaj!

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.

Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

(źródło: KPP Prudnik)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here