Bony turystyczne czekają na rodziców

2
(fot. Andrzej Dereń)

Rodzice z województwa opolskiego aktywowali dotychczas 32,7 tys. bonów turystycznych.
To 34 proc. z puli dostępnych w naszym regionie. Dużymi krokami zbliżają się wakacje, a hotele mogą już przyjmować gości choć na razie z limitem zajętych pokoi.

Bon turystyczny to narzędzie wsparcia dla rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Z bezgotówkowych rozliczeń bonem turystycznym rodzice i opiekunowie mogą korzystać do końca marca 2022 r.

 – Na aktywację przez opolskich rodziców czeka ciągle ponad 62,5 tysięcy bonów turystycznych. W województwie opolskim liczba bonów wykorzystanych w pełni to na razie 6700. Od sierpnia ubiegłego roku, gdy za usługi turystyczne można rozliczać się bezgotówkowo w formie bonu, kwota zrealizowanych przez opolskich rodziców płatności wyniosła 7 milionów 556 tysięcy złotych, a łączna wartość bonów aktywowanych w regionie to na dzisiaj ponad 28 milionów złotych – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

W całym kraju kwota zrealizowanych płatności w programie Polski Bon Turystyczny to prawie 326 mln zł, a na niemal 4,2 mln wygenerowanych bonów Polacy aktywowali 1 mln 448 tys. Bonów wykorzystanych całkowicie jest obecnie 288 tys.

Za pomocą bonu można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Bonu nie można wymienić na gotówkę. Nie ma jednak potrzeby wydawać go od razu, bo płatność można dzielić.

– Obecnie w województwie opolskim bonem można zapłacić w 247 podmiotach, głównie u przedsiębiorców turystycznych, którzy świadczą usługi wypoczynkowe, rekreacyjne, sportowe i realizują imprezy turystyczne. Dotychczas w 151 z nich rodzice skorzystali z tej formy płatności, a wartość tych usług wyniosła prawie 3 milionów złotych. W skali całego kraju liczba podmiotów, które zgłosiły chęć rozliczania się bonem to 22,1 tysiące, z czego 15,5 tysiąca ma już za sobą taką transakcję. To znaczy, że w takich placówkach rodzice aktywowali bon i płacili nim za konkretne usługi – dodaje Sebastian Szczurek.

Korzystanie z bonu jest proste. Wystarczy założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS trzeba wybrać zakładkę – Ogólny, a następnie – Polski Bon Turystyczny. Żeby płacić bonem, trzeba go aktywować. Można to zrobić w dowolnej chwili. Na przykład tuż przed planowanym wyjazdem.

Dla wszystkich, którzy mają pytania związane z funkcjonowaniem bonu Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną całodobową infolinie pod numerem 22 11 22 111, a pytania można też zadawać pisząc na adres: bon@zus.pl .

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here