Sprzedaż samochodu – przygotuj prawidłową umowę

0

Jeśli sprzedajesz samochód, to na pewno zastanawiasz się nad tym, jak dokładnie powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży. W tym tekście podpowiemy Ci, co powinno znaleźć się w tego typu dokumencie, by mógł stanowić pełnoprawny dowód na przeprowadzenie transakcji pomiędzy Tobą a kupującym.

Skorzystaj z gotowca

Nie każdy musi umieć i przede wszystkim chcieć sporządzać umowę kupna-sprzedaży samodzielnie. Wynika to z faktu, że powinny się w niej znaleźć wymagane element, o których dowiesz się w dalszej części tekstu. Jeśli więc wolisz skorzystać z gotowego wzoru i mieć pewność, że dokument jest prawidłowy, od strony prawnej, sprawdź ten wzór umowy kupna sprzedaży samochodu na https://autoumowa.pl/download/.

Co powinno znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży samochodu?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, umowa kupna-sprzedaży powinna zawierać kilka bardzo ważnych elementów, bez których dokument nie będzie miał mocy prawnej. Poniżej znajdziesz wszystkie z nich.

Dane stron transakcji – chodzi przede wszystkim o: imiona, nazwiska, dane adresowe, numery PESEL, numery i serie dowodów osobistych oraz wszelkie inne informacje, które mogą pomóc w identyfikacji uczestników sprzedaży.

Opis pojazdu – w umowie musi być jasno wyjaśnione, co jest sprzedawane. Zadbaj więc, by zamieścić w niej informacje takie jak: marka i model pojazdu, kolor, rok produkcji, wszelkie dodatki, numery rejestracyjne, numery VIN, numery szyb oraz wszelkie inne identyfikacyjne.

Cena – umowa kupna-sprzedaży bez ceny jest nieważna i tego elementu powinieneś bardzo pilnować. Chodzi o wartość, za jaką sprzedajesz pojazd oraz metodę przekazania Ci pieniędzy. Najczęściej wybór jest dokonywany pomiędzy przelewem a płatnością gotówką.

Oświadczenie sprzedającego – jako zbywca powinieneś podpisać oświadczenie, w którym przyznajesz, że pojazd jest Twoją własnością, możesz nim rozporządzać i nie ciążą na nim żadne egzekucje komornicze.

Oświadczenie kupującego – warto, żeby kupujący podpisał się pod oświadczeniem, że zna stan techniczny pojazdu i jest świadomy, co kupuje.

Podpisy – bez tego żadna umowa kupna-sprzedaży nie będzie ważna. Każda ze stron transakcji musi bezwzględnie złożyć swój podpis na ostatniej stronie dokumentu. Pamiętaj, że w przypadku, gdy sprzedawany pojazd ma więcej niż jednego właściciela, to na umowie muszą znaleźć się podpisy wszystkich osób, które mają prawo do rozporządzania przedmiotem. Weź to pod uwagę i zdobądź odpowiednio wcześniej zgodę współwłaściciela na sprzedaż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here